Vítězem 5G aukce je Kellner, žádný velký čtvrtý operátor nebude
Stát potichu vydražil kmitočty na mobilní sítě, noví hráči budou závislí na O2
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v pátek odpoledne vyhlásil výsledky roky plánované aukce na kmitočty 5G, o jejímž průběhu předtím vše důsledně tajil. Soutěž měla rozhýbat trh a stlačit ceny volání a mobilních dat, ale výsledek nejspíš bude daleko za někdejším očekáváním.
V aukci dominovali stávající tři velcí operátoři. Rozebrali si nejdůležitější frekvence v pásmu 700 MHz pro nové rychlé sítě 5G. Noví hráči o ně ani neusilovali, takže stávající tři velcí operátoři je dostali levně, za vyvolávací ceny. Výnos z aukce je 5,6 miliardy korun oproti dříve očekávaným sedmi miliardám.
Dvě nové značky – Nordic Telecom a Centronet – zaznamenali jen dílčí úspěch u dalších kmitočtů. Nebudou ale mít dost prostoru na to, aby postavili vlastní nezávislou síť. Budou odkázáni na takzvaný „národní roaming“ – tedy že je jeden ze stávajících hráčů do své sítě pustí za regulovaných podmínek, pod dohledem ČTÚ. Pásmo, s kterým byla svázána povinnost národní roaming poskytnout, získala společnost O2.
Aukce je tak de facto vítězstvím stávajících operátorů v čele se skupinou PPF Petra Kellnera, která kontroluje kromě mobilní značky O2 i síť někdejšího státního Telecomu přejmenovanou na CETIN. Oba noví operátoři Nordic Telecom a Centronet jsou navíc pod kontrolou lidí, kteří dříve patřili do okruhu blízkých Kellnerových spolupracovníků – v obou případech jde o bývalé externí právníky PPF Tomáše Otrubu (Nordic) a Karla Pražáka (Centronet). Oba sice nyní vystupují jako samostatní nezávislí podnikatelé, ale nedá se úplně sázet na to, že by chtěli jít O2 skutečně po krku.
„Myslím, že tou aukcí se nezmění v zásadě nic,“ soudí šéfredaktor serveru lupa.cz David Slížek, podle něhož žádný nový silný celoplošný hráč z aukce nevzejde. Kvalita výsledku podle něj odpovídá tomu, že ČTÚ výsledky vyhlásil de facto až po skončení pracovního týdne – poté, co během týdne tajil i to, že soutěž vůbec probíhá.
„Samozřejmě mě mrzí, že 5G aukce neskončila příchodem velkého čtvrtého infrastrukturního hráče, ale úspěšným operátorům upřímně gratuluji,“ poznamenal na Twitteru k výsledku bývalý šéf ČTÚ Jaromír Novák v narážce na to, že bez „infrastrukturního hráče“ těžko tvrdou konkurenci očekávat.
Naopak ministr průmyslu Karel Havlíček považuje výsledek za úspěch. Fakt, že žádný velký nezávislý soupeř do Česka nepřijde, podle něj byla předem známá věc, proto se také průběžně upravovala pravidla aukce, aby menší firmy měly přístup k síti někoho velkého. „Vstup infrastrukturního operátora na jakýkoli trh prostřednictvím velice malého rozsahu kmitočtů je málo pravděpodobný kdekoli na světě. Proto jsem rádi že ČTÚ přišel s jediným možným řešením, a to konceptem nákladově orientovaného národního roamingu,“ prohlašuje Havlíček.
Podle původních podmínek aukce měla být část nejzajímavějšího spektra vyhrazena jen novým zájemcům, aby se stávající operátoři dostali pod co největší tlak. Premiér Andrej Babiš loni vytáhl téma zdejších vysokých cen a malých datových přídělů jako jedno z těch, kde slíbil přinést zlepšení právě skrze příchod nového operátora. Jednání měla podle tehdejších slibů probíhat s operátory ze Spojených států, Itálie, Francie, Velké Británie a Jižní Koreje. Poté se mluvilo také o účasti zdejších větších firem, jako je Sazka nebo ČEZ, ale ani ty do soutěže nešly.
Podle Havlíčka byla pravidla aukce upravena právě proto, že sázka na příchod velkého samostatného hráče se začala jevit jako nereálná. ČTÚ proto změnil pravidla tak, aby novým uchazečům stačila jen malá část spektra a aby měli nárok na regulovaný přístup do velkých sítí. To velcí operátoři poté napadli u soudu a u Evropské komise; není tedy stoprocentně jasné, zda nárok nových hráčů skutečně vydrží. Podle Havlíčka je odpor velkých hráčů důkazem, že konkurenční tlak touto formou existuje a že „aukce míří opravdu na jádro věci – cenovou úroveň mobilních tarifů“.
Podle Slížka naopak reálný dopad na konkurenci nemusí být nakonec nijak zvlášť velký, protože noví hráči budou v národním roamingu vždy technicky závislí na cizích sítích. To může v praxi znamenat obtížnou vymahatelnost toho, aby síť fungovala skutečně spolehlivě. Pokud se vyskytnou stížnosti, zákazníky to může začít odrazovat.
Nebude možný ani žádný konkurenční boj na úrovni infrastruktury, například že by nový operátor zavedl technologické inovace. Úplně jasné nejsou ani ceny, za jakých se malí hráči mohou do velkých sítí dostat. Fér přístup ve všech těchto oblastech by měl hlídat ČTÚ, jeho schopnost dotlačit tři velké operátory k reálným změnám se nicméně v minulosti nijak zvlášť neprojevovala.
Národní roaming existuje na Slovensku. Nový operátor 4ka tam funguje v tomto režimu a nabízí doma neomezená data za 14 eur, ale trhem zatím nijak nezamíchal. Slovensko v mezinárodních srovnáních stále patří spíš mezi dražší země. Česko je na tom ještě hůř, byť v posledních letech se situace o něco zlepšila. Ceny se tu jeví vysoko hlavně podle oficiálních ceníků pro jednotlivce, firemní tarify jsou oproti tomu mnohem levnější.
Nordic Telecom už oznámil, že bude chtít nabízet celoplošné mobilní služby. Je ale možné, že nové frekvence budou operátoři nabízet třeba jen ve městech, kde mají díky nakoupeným frekvencím lepší přístup (nepotřebují pokrývat tak velké území) nebo se budou soustředit na nabídku pevného připojení na vydražených frekvencích. Kromě firem Nordic Telecom a Centronet bude mít k národnímu roamingu O2 přístup také ostravská firma telekomunikační PODA, která mobilní internet poskytuje. Její nárok vznikl díky tomu, že se účastnila už dřívějších aukcí, což ale stávající operátoři rovněž napadají jako nefér změnu.
Pro PPF je odvrácení přímé konkurence na mobilním trhu důležitou zprávou. Telekomunikace jsou kromě spotřebitelských úvěrů nyní hlavním oborem Kellnerova zájmu. Skupuje telekomunikační firmy i v dalších zemích postkomunistické Evropy a zároveň v těchto zemích také investuje do privátních televizních kanálů. V propojení obou trhů PPF vidí do budoucna velký potenciál; tím také vysvětluje nedávnou koupi televizní stanice Nova v Česku.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].