Válka nekončí, Rusko po selhání taktiky mnohem víc zapojí dělostřelectvo a letectvo
Podle analytiků Moskva nyní zřejmě nasadí svůj "běžný typ" válčení - což s sebou ponese mnoho mrtvých a škod
Ukrajinský stát a jeho armáda ukázaly nejen obdivuhodnou schopnost obrany a boje, ale i velkou propagační šikovnost. Západní sociální sítě jsou plné ukázek ukrajinských vítězství, zničené ruské techniky, zajatých či mrtvých ruských vojáků. O svých ztrátách informuje Kyjev realisticky včetně velkých počtů zabitých vojáků - jako v úterý při útoku na základnu ve městě Ochtyrka, kde zemřelo sedmdesát vojáků – i vysoce postavených důstojníků. Rusko buď mlčí, nebo na zprávy o tisícovkách mrtvých až doposud nesmyslně reagovalo tím, že žádný ruský voják nezemřel. To všechno budí nejen nadšení a upřímné fandění, ale i dojem, že válka je nerozhodná, nebo se dokonce vítězství kloní na ukrajinskou stranu.
To však není pravda - jak se shodují světoví vojenští experti. Zaprvé je pět dní velmi krátká doba, za druhé Rusko nadále postupuje. Jeho dosavadní taktika možná selhala, ale to znamená jen její proměnu směrem k „běžnému typu“ ruského válčení - což s sebou ponese i mnoho mrtvých a škod.
Pondělní zpomalení vojenských akcí hlavně v okolí Kyjeva, které ukrajinská armáda vysvětlovala útoky na logistickou podporu, je podle expertů spíš přípravou na změnu celého ruského přístupu. Z vícero nejasných důvodů - buď Rusové špatně odhadli ukrajinské schopnosti a odhodlání, nebo naopak přecenili svoje jednotky - se dosud Moskva pokoušela zmocnit velkých měst pomocí izolovaných konvojů. Pronikly hluboko do ukrajinského území, ale bez logistické podpory tu rychle padly za oběť ukrajinské obraně. Další znalci mluví o špatné morálce či o tom, že místo informační převahy, díky níž by Rusové přesně zasáhli kritickou infrastrukturu i vojenské základny, vidíme často zastaralou techniku.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Proč Putin ještě navždy nevyřešil ukrajinskou otázku
Každopádně experti píší a říkají, že takto Rusko běžně neválčí – i proto, že je to obecně chybná strategie. Snad ruské velení doufalo v ukrajinský úprk a kapitulaci a chtělo se vyhnout ztrátám ve vlastních řadách i na civilním obyvatelstvu, které by už tak velkou nenávist vyhnaly ještě výš, jak se to ostatně děje. Naopak na jihu země, kde ruská vojska postupují systematičtěji, postupně ukrajují ukrajinské území a daří se jim ho držet.
Proto podle analytiků Rusko nyní pravděpodobně začne se svou obvyklou taktikou, větším zapojením dělostřelectva, na kterém je jeho vojenská doktrína založená. Jakkoliv jsou aktuální záběry z Charkova hrozivé, podle analytiků vlastně ruské dělostřelectvo ještě nezačalo s velkým ostřelováním. Stejně tak nebylo na bojišti příliš vidět letectvo.
Jak stíhačky, tak bombardéry i helikoptéry jsou přitom už týdny připravené těsně za hranicemi. Mohutné a krvavé ostřelování s leteckou podporou by umožnilo Rusům bojovat v jednotkách, v nichž jsou bojovat zvyklí a cvičení, v takzvaných batalionech. Ty mají zhruba sedm stovek mužů a jsou vybavené lehkou i těžkou technikou. Pro ukrajinskou armádu a obyvatele ukrajinských měst to znamená mnohem víc škod a obětí, pro Rusy rychlejší postup územím, větší tlak na ukrajinskou metropoli i a další významná města, která budou dobývat v ulicích.
Stále je tu však několik dalších neznámých. Panuje shoda, že Rusové se doposud dopouštěli řady chyb. Je otázka, zda najednou začne jejich mašinérie šlapat bezchybně. Na druhé straně má ukrajinská armáda velké materiální i lidské ztráty a je otázka, zda je zbrojní pomoc z Unie stačí pokrýt. Ukrajinci samozřejmě svou taktiku přizpůsobí Rusům, ale není jasné, jak rychle a účinně mohou reagovat.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].