Trump se pomstil. Vrcholné patro republikánů je v rukou bývalého prezidenta
Na jeho hněv tentokrát doplatila členka známého politického klanu Liz Cheney
Předpoklady se naplnily, americká konzervativní kongresmanka Liz Cheney prohrála primárky ve Wyomingu. A prohrála je drtivě, téměř o 40 procent - její soupeřka Harriet Hageman získala 66 procent hlasů, matadorka americké politické scény pouhých 29 procent.
Proč je to důležité? Liz Cheney je jednou z mála mezi republikánskými politiky, kdo se odvážil postavit Donaldu Trumpovi. Harriet Hageman je naopak velká Trumpova fanynka a loajalistka: vybraná a nasazená do primárek natruc Cheney a potvrzená samotným Trumpem. Její kandidatura je „trestem“ současné trumpistické garnitury americké pravice - pro představu, Cheney ve Wyomingu před dvěma lety ve stejných primárkách zvítězila se 73 procenty hlasů.
Od té doby se ale mnohé změnilo. Cheney odsoudila násilný útok protrumpovského davu proti budově Kongresu 6. ledna 2021 a v jeho důsledku hlasovala pro Trumpův impeachment. Později se stala místopředsedkyní komise vyšetřující právě události 6. ledna 2021, v podstatě jejím hlasem v komunikaci s veřejností. Rozchod s Trumpem je naprostý a úplný: během kampaně před primárkami například její otec, bývalý viceprezident Dick Cheney, označil Trumpa za „zbabělce“, protože jenom zbabělec „nedokáže říct svým stoupencům pravdu“ - a dokonce za „největší individuální hrozbu americké republice“ za celou dobu její existence.
Porážka se očekávala, průzkumy nedávaly Liz Cheney žádnou šanci - ostatně Donald Trump získal v prezidentských volbách ve Wyomingu 70 procent hlasů a v čele tamní pobočky republikánů stojí Frank Eathorne, jedna z výrazných postav ultrapravicové skupiny The Oath Keepers, jež se útoku 6. ledna zúčastnila.
V poli republikánských politiků tak už zůstali pouze dva kongresmani, kteří hlasovali pro odvolání Trumpa kvůli podněcování událostí 6. ledna. Původně jich bylo deset, čtyři byli poraženi v primárkách na přímou výzvu Donalda Trumpa, čtyři oznámili, že z politiky sami odcházejí. Trump s oblibou hlásí na Twitteru či ve svých projevech skóre: jeden padl, devět zůstává; dva padli, osm zůstává…
V tuto chvíli tedy osm padlo a dva zůstávají. Vrcholné patro republikánů je tak prakticky v rukou bývalého prezidenta a jako jeden muž a žena vzývá tzv. velkou lež, tedy tvrzení, že ve volbách zvítězil Joe Biden podvodem. Americká politická scéna se tak v podstatě dělí na ty, kteří věří, že Biden vyhrál volby (demokraté) - a na ty, kteří (ať už z přesvědčení, nebo ze strachu) tvrdí, že vše je podvod. Zvítězil Donald Trump, jenže výsledky byly zfalšovány ve prospěch demokratického kandidáta.
Liz Cheney během své závěrečné řeči konstatovala, že zvítězit mohla, jenom by musela přijmout lživé tvrzení, že Donald Trump zvítězil v prezidentských volbách. Většina republikánů se tak skutečně zachovala, přestože mnozí z nich v prvních dnech po útoku na budovu Kongresu hovořili o exprezidentovi s pohrdáním. V řádu týdnů však „změnili“ názor a zařadili se do spolehlivého šiku. Cheney naopak trvá na tom, že udělá vše pro to, aby se Donald Trump „už nikdy neocitl v blízkosti oválné pracovny“ Bílého domu.
Kolem političky víří spekulace, že se pokusí o alternativní prezidentskou kandidaturu v roce 2024. Během nynější kampaně dokázala získat finanční podporu demokratů i mimo stát Wyoming, zároveň je obtížné si představit, že by pro ženu s vyhraněně konzervativními postoji demokratičtí voliči byli skutečně ochotni hlasovat. Cheney nicméně může případnou kandidaturou zamíchat prezidentskou volební scénou a odčerpat část hlasů oběma stranám v poměru, který je v tuto chvíli zcela nevyzpytatelný. Jisté je, že se jedná o zkušenou političku ze zkušeného politického klanu. A zabránit návratu Donalda Trumpa do Bílého domu je úctyhodný plán, který stojí za nějakou tu osobní porážku.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].