Stát chce mít pod kontrolou celou síť klíčových tuzemských elektráren, řekl Fiala v projevu k národu
Za zhoršující se ekonomickou situaci a rostoucí ceny podle premiéra nemůže jen válka, má na tom podíl předchozí vláda
Avizovaný „mimořádný projev k národu“, který ve středu večer přednesl premiér Petr Fiala (ODS), přenášely všechny hlavní celoplošné televizní kanály. Předseda vlády se v něm vyjadřoval primárně k aktuální ekonomické a společenské situaci. V projevu zmínil, že Rusko vede dvě války – vojenskou na území Ukrajiny a poté morálně ekonomickou, jejíž cílem je oslabení zemí západního světa včetně Česka a způsobení ekonomických a sociálních potíží.
Za zhoršující se ekonomickou situaci a rostoucí ceny však podle premiéra nemůže jen válka, má na ní podíl předchozí vláda – mimo jiné proto, jak v době pandemie covid-19 hospodařila, a také tím, že se nezasadila za udržení či navýšení dodávek plynu z Norska, které by Českou republiku učinili energeticky suverénnější.
Před kabinetem tak podle Fialy stojí nyní tři úkoly: zabezpečit dostatek plynu na tuto zimu, odstřihnout Česko od ruských dodávek a pomoct lidem a firmám ustát cenový nárůst. Premiér ujistil, že na všech třech bodech se pracuje například tím, že vláda spustila tendr na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech bez účasti Ruska a Číny a do budoucna chce usilovat o to, aby navýšila kapacitu plynovodů a ropovodů ze zemí Evropské unie. Kromě jádra ale podporuje i fotovoltaiku, tepelná čerpadla, stejně jako energetické inovace a úspory.
V poslední části se Petr Fiala obrátil k občanům, na které energetická a ekonomická krize dopadá nejhůře. Pomoc, kterou stát už schválil, spočívá podle něj ve vyhrazení 66 miliard korun na pomoc firmám a domácnostem s energiemi pro nadcházející topnou sezonu a zrušení poplatku za obnovitelné zdroje. „Stát by měl získat v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny,“ shrnul Fiala.
„Stát nemá dostatek peněz na to, aby plošně tento nárůst kompenzoval v plné výši a všem. Žádný evropský stát to nedělá. Ale všemi kroky, které jsem zmínil, říkáme zřetelně – nenecháme vás padnout,“ uzavřel s tím, že stát je tady od toho, aby v takto mimořádné situaci podal pomocnou ruku.
Nezodpovězenou otázkou přitom zůstává právě to, proč se muselo jednat o projev „mimořádný“. Fiala vystoupení zdůvodnil tím, že před nadcházejícím „létem a odpočinkem“ chtěl ujistit občany, že nemají mít obavy a že tento druhý „mimořádný“ půl rok zvládneme. Takové ujišťování je samozřejmě na místě včetně připomenutí toho, že není ostuda požádat stát o pomoc, pokud ji někdo potřebuje – ale možná bez tak velkého důrazu na onu mimořádnost.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].