0:00
0:00
Agenda5. 1. 20223 minuty

Stařec a LPG. V Kazachstánu se probudila překvapivě silná občanská nespokojenost

Protesty v nuceně klidné zemi míří nejen na ceny plynu, ale i reálného vládce země Nazarbajeva

Dlouho neviděná věc: protesty v Kazachstánu
Autor: REUTERS

V Kazachstánu se v současnosti děje dlouho neviděná věc - několikatisícové davy protestují proti vládě. Naposledy se velké pouliční protesty v zemi odehrály před deseti lety. A skončily ve městě Janaozen na západě země krveprolitím, při kterém zemřelo nejmíň 16 lidí. Tehdejší události jsou dnes v Kazachstánu tabu, reálná opozice neexistuje a sebemenší náznak odporu se tvrdě potlačuje. Nucený klid praskl až nyní.

Důvodem jsou - opět na západě země - prudce rostoucí ceny LPG, zkapalněného ropného plynu, tamního častého pohonu automobilů. Tisícovky lidí vyšly do ulic nejprve ve městech u Kaspického moře a záhy poté i v celé zemi včetně reálné metropole Almaty. Zpravidla to byly protesty pokojné, místy ale se proměnily v potyčky s povolanými policejními jednotkami a armádou. V některých městech se demonstranti pokusili zmocnit radnice. Na sociálních sítích byly k vidění záběry hořících policejních aut. Pořádkové jednotky zatkly zhruba dvě stovky lidí, několik desítek policistů bylo zraněno; co je známo, nikdo nezemřel.

↓ INZERCE

Prezident Kasym-Žomart Tokajev přijal rychlou demisi vlády. Novým premiérem se stal dosavadní vicepremiér Alichan Smajlov. Je to tedy jen mírný politický ústupek nespokojencům na ulicích. Spolu s tím vláda zastropovala ceny LPG, stejně jako dalších paliv, a přikázala obratem vytvořit nové sociální dávky. Zda to protesty utiší, se teprve ukáže.

Vysoké životní náklady jsou sice zjevným důvodem nespokojenosti, ale pokřik “pryč se starcem” ukazoval, že motivace protestujících jsou hlubší. Ve sloganech zmiňovaným starcem je Nursultan Nazarbajev, dlouholetý prezident země, který sice v roce 2019 odstoupil ze své funkce, ale zachoval si téměř neomezenou moc a je reálným šéfem státu. Administrativní hlavní město Astana bylo v roce jeho odchodu do zdánlivého důchodu přejmenováno na jeho počest na Nur-Sultan.

Zda se úřady s aktuálními nepokoji vypořádají po osvědčeném způsobu Nursultana Nazarbajeva, nebo zvolí měkčí přístup, není v tuto chvíli jasné. Zprávy o tvrdších zásazích, než je použití slzného plynu, zatím ze země nepřicházejí. Prezident Tokajev v televizním projevu vyslovil pochopení pro těžkosti, nespokojenost a  “socioekonomické požadavky” občanů, ale zároveň obvinil neupřesněné živly ze snahy podkopat “stabilitu a jednotu společnosti”. Součástí vládní odpovědi jsou i přetrvávající problémy s připojením k internetu, kdy některé služby běží jen částečně.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].