0:00
0:00
Agenda7. 12. 20205 minut

Sněmovní legislativci: Odvolání dozorčí komise Rady ČT bylo nezákonné

O aktuálním dění bude v úterý jednat volební výbor. Musíme po radě chtít, aby situaci napravila, říká jeho člen Martin Kolovratník

Radní Hana Lipovská
Autor: Matěj Stránský

Kvůli situaci v Radě České televize se v úterý odpoledne opět sejde volební výbor Poslanecké sněmovny. Ten má  má na starost volby do rad veřejnoprávních médií a je tím, kdo se pak může ptát, co se v kontrolních orgánech děje.  Kvůli aktuálnímu dění v Radě ČT se schází v poslední době již podruhé, naposledy minulý měsíc, kdy však  museli poslanci schůzi přerušit kvůli nedostatku času.

Poslance zajímá, jak a proč odvolala Rada ČT počátkem listopadu svou dozorčí komisi. Poslanci si nechali od legislativního odboru sněmovny, který mají při nejasnostech k dispozici, vypracovat analýzu. Dnes už ji mají na svých stolech – a podle legislativců odvolali radní svůj poradní orgán, tedy dozorčí komisi, nezákonně.

↓ INZERCE

Respekt má znění stanoviska podepsaného šéfem sněmovní legislativy JUDr. Petrem Kymličkou k dispozici. Právní argumenty k odvolání dozorčí komise v něm se shodují i s analýzou, kterou už si předtím nechal udělat Senát. Následně senátoři vyzvali poslance, aby v případě, že se nezákonnost potvrdí, odvolali ty členy Rady ČT, kteří pro nezákonný akt hlasovali. Odvolávat může radní veřejnoprávních médií pouze sněmovna, stejně jako je volí.

„Odvolání členů dozorčí komise je možné pouze tehdy, přestal-li člen dozorčí komise splňovat předpoklady pro výkon funkce člena této komise stanovené v § 5, narušil-li člen dozorčí komise závažným způsobem důstojnost funkce člena této komise nebo dopustil-li se takového jednání, které zpochybňuje jeho nezávislost nebo nestrannost při výkonu funkce člena této komise anebo jestliže se neúčastnil po dobu více než tří měsíců schůzí dozorčí komise,“ popisuje legislativní stanovisko.

Důvody pro odvolání dozorčí komise přitom radní při odvolávání neuvedli, konstatovali pouze, že jde o výhrady k práci komise. „Odvolání dozorčí komise na základě ´vážných výhrad k její práci jako poradního orgánu Rady´ je obecné a není zákonným důvodem pro odvolání podle § 6 odst. 2 cit. zákona. Usnesení Rady neobsahuje ani žádné podrobnější odůvodnění jejího rozhodnutí a důvody pro odvolání dozorčí komise tak nelze posoudit a vyhodnotit,“ píše se dále v právním stanovisku legislativního odboru.

Stanovisko odpovídá i na otázku, zda je možné odvolat dozorčí komisi jako celek, což přesně Rada ČT udělala, a odpověď rovněž zní, že podle názoru sněmovních právníků nikoli. „Ano, legislativci sněmovny potvrdili, že šlo o nezákonné odvolání,“ shrnuje to, co si přečetl, člen volebního výboru, poslanec Martin Kolovratník, expert hnutí ANO na média.

Pro odvolání komise hlasovalo 10 z 15 členů Rady ČT. V úterý se obsahem právní analýzy bude volební výbor zabývat a podle Kolovratníka by měl po radních chtít, aby situaci, kterou způsobili, zase napravili – poslanec mluví o konvalidaci, tedy „zhojení“ právní vady.

Rada ČT: zleva Jaroslav Dědič, René Kuhn a Pavel Matocha, ilustrační foto Autor: Matěj Stránský

To by mohlo znamenat, že radní doplní do usnesení o odvolání dozorčí komise takové důvody, které by obstály před zákonem, což by ovšem neřešilo odvolání celé komise naráz: odvolávat se podle zákona má po jednom a u každého člena by měly být uvedeny zákonné důvody vedoucí k jeho odvolání. Zároveň by radní, kteří chtěli komisaře odvolat, nejspíše zákonné důvody pro odvolávání nenašli. „V úvahu připadá i to, že by revokovali usnesení o odvolání komise,“ říká Kolovratník, „ale je jejich věc, jak to udělají. My po nich musíme chtít, aby situaci napravili a dali do souladu se zákonem.“

Volební výbor může zároveň navrhnout plénu sněmovny, aby odvolalo některé radní ČT. Rada ČT se dostala do podezření, že chce skrze odvolání dozorčí komise destabilizovat Českou televizi a snáze se dostávat k interním materiálům, které jí nepatří do ruky (od toho je dozorčí komise). Že chce znevěrohodňovat stanici před veřejností s cílem odvolat generálního ředitele ČT - a tím změnit i lidi v klíčových pozicích tak, aby veřejnoprávní televize více vyhovovala politikům v tom, jak o nich referuje.

V této souvislosti jsou nejaktivnější dva radní: Hana Lipovská, která se o svých krocích v Radě ČT radí s bývalou neúspěšnou šéfkou zpravodajství Janou Bobošíkovou, a radní Pavel Matocha. Spolu s nimi byl na jaře zvolen do Rady ČT ještě radní Luboš Xaver Veselý a právě po příchodu této trojice se atmosféra v Radě ČT změnila.

Týdeník Respekt a Info.cz už dříve upozornily, že Lipovská, která je aktivní v takzvané kauze Lidice odvysílané pořadem Reportéři ČT, požadovala neúspěšně po odvolané dozorčí komisi materiály, faktury, scénář, výrobní data, data o honorářích, které se mimo jiné týkaly natáčení lidického dílu Reportérů ČT. Reportáž se přitom dotýkala i její spolupracovnice z Institutu svobody a demokracie Jany Bobošíkové - a také sama Lipovská působí ve spolku Lidice Memory. Poslanci tedy řeší i to, zda se Lipovská nedopouští střetu zájmů.

„Radní Lipovská už dříve uvedla, že si vytvoří skupinu, s níž bude svou činnost v Radě ČT koordinovat, a její členkou má být i Jana Bobošíková. To je v rozporu se zákonem, radní jsou v Radě ČT jako zástupci veřejnosti každý za sebe, nemohou jednat v zájmu žádné skupiny,“ konstatuje poslanec a další člen volebního výboru Tomáš Martínek (Piráti).

Na úterním volebním výboru, kam jsou radní pozváni, se však neočekává, že by někdo z členů výboru jejich odvolávání navrhl. „Každopádně je podle právního stanoviska jasné, že odvolání dozorčí komise nebylo zákonné. A ten spěch, s jakým radní – přestože věděli, že odvolání nemusí být v pořádku – navolili komisi novou, mě nepříjemně překvapil. Rada bude muset ten stav, který způsobila, napravit,“ uzavírá poslanec Kolovratník.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].