0:00
0:00
Agenda17. 12. 20204 minuty

Překvapení a síla většiny jako v parlamentu. Radní Lipovská znovu zasahuje

Rada ČT schválila rozpočet televize a zvolila jako nového předsedu Pavla Matochu

Ředitel ČT Petr Dvořák na jednání radních; ilustrační foto
Autor: Matěj Stránský

Středeční jednání Rady České televize přineslo několik důležitých věcí: rada si zvolila nového předsedu plus dva místopředsedy a schválili rozpočet ČT na rok 2021. Za šéfa si kolegové z rady zvolili jediného kandidáta: je jím Pavel Matocha, který působí v Lidových novinách, respektive v internetové platformě Česká pozice. Místopředsedy se stali ekonom Pavel Kysilka a olympionik Jiří Šlégr.

Matocha i oba noví místopředsedové byli zvoleni do Rady ČT letos na jaře. A patří mezi ty, kteří v listopadu odvolali bez udání důvodů a bez diskuse na návrh Hany Lipovské (také zvolené na jaře) dozorčí komisi Rady. Služebně starší radní popisují, že s příchodem nových radních se v kontrolním orgánu ČT změnila atmosféra a rozložení sil: jednání začala připomínat bojiště, v němž se jde po margináliích, dotazech a připomínkách, jejichž sice smysl není zcela jasný, ale mají Českou televizi představovat jako „podezřelou“, či dokonce něčím neurčitým „vinnou“.

↓ INZERCE

Bývalý předseda René Kühn odstoupil z čela Rady poté, co jeho kolegové odvolali během minuty dozorčí komisi, aniž o tom proběhla diskuse a aniž byl ten krok nějak zdůvodněn. Spolu s ním odešel z vedení Rady ČT ve stejnou chvíli i radní Jaroslav Dědič.

„Jednání začala připomínat atmosféru jako v parlamentu - zatímco dřív jsem se se dokázali dohodnout a věci probrat, i když jsme měli různé postoje a názory na projednávané body, teď je to jinak. Teď je tu většina, která má sílu a ukazuje ji,“ popisuje Kühn. Už v minulosti poukazoval na to, že není v pořádku, když se v důležitých věcech rada až na jednání nebo těsně před ním dozví, že už je tu napsáno usnesení - a vše nasvědčuje tomu, že je tu i zformovaná většina, která pak pro ně zvedne ruku. Jako se to stalo při odvolání dozorčí komise.

I na středečním zasedání Rady došlo k podobné situaci. Kromě volby vedení měli radní na programu další důležitý bod, schválení rozpočtu na rok 2021. Od dozorčí komise – té nově zvolené – dostala Rada ČT doporučení schválit rozpočet, komisaři v něm neshledali vady. Jeho schválení předcházela řeč radní Lipovské, která sdělila, že rozpočet by schválen být měl, ale ona že pro něj bude hlasovat jen za splnění dvou podmínek – a přečetla dvě usnesení.

V tom prvním šlo o omyl, jak se ukázalo, a radní ho stáhla. Na druhém však trvala:  a sice že se změní periodicita, s níž dozorčí komise (jen ona může, radní nikoliv) budou průběžně kontrolovat hospodaření televize. Navrhla, aby management ČT musel posílat výsledky hospodaření dozorčí komisi měsíčně. Dnes to dělá čtvrtletně.

Předseda dozorčí komise nesouhlasil, finanční ředitel ČT vysvětloval, že to není v detailu a kontextu možné, že „robustní“ výkazy s kontextem a komentáři hospodaření zpracovává ČT právě čtvrtletně, generální ředitel ČT upozornil, že to je věc „nad zákon“, a radní Dědič se rozčilil.

„Nehodlám se účastnit těchhle last minute záležitostí ve vážných věcech. Pokud se chceme dohodnout, nejde to takhle dělat. Apeluji, abychom tyhle věci projednávali. Tato metoda je pro mě nepřijatelná,“ ohradil se proti „překvapení“ kolegyně Lipovské.

Ohradili se i další. Předseda dozorčí komise vysvětloval, že tříměsíční periodicita je dostatečná. Dělala se kvůli tomu přestávka. Padaly argumenty, že dozorčí komise má před sebou pracovní jednání s managementem ČT a po něm radním sdělí, jaké informace jsou měsíčně a v jaké podobě k dispozici: co má pro kontrolu hospodaření smysl žádat, a pak, vyzbrojeni informacemi, že mohou radní teprve hlasovat.

Bylo ale znát, že i tady už je většina zformovaná. Předseda Rady ČT Pavel Matocha posunoval věc radní Lipovské  dopředu, a nakonec byla schválena. S argumentem, že v lednu, poté, co bude jasné, co může a potřebuje dozorčí komise ke kontrole od ČT měsíčně vůbec dostávat, se schválí usnesení jiné, nové, upřesňující.

Pro rozpočet však radní Lipovská nakonec stejně nehlasovala; zdržela se. A jednání tak hlavně ukázalo, jak asi budou další zasedání Rady vypadat. „Jako v parlamentu. Překvapování a hlasování silou většiny,“ předpovídá René Kühn.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].