Potravinová banka marně hledala prostory v Praze. Nakonec nejspíš získá tři
Nově se pomoci dostává i lidem zasaženým pandemií a inflací
Potravinové banky se během posledních let staly pevnou součástí pomoci potřebným a zároveň pomáhají omezovat plýtvání potravinami. Proto byla do značné míry překvapivá zpráva, že pražská pobočka banky již několik týdnů marně hledá nové místo, kde by mohla provozovat části své činnosti. Prostor měl být v přízemí s dobrou dostupností z ulice, v blízkosti MHD, k dispozici jednou týdně zhruba na pět hodin. A vzhledem k tomu, že jde o neziskovou organizaci, také bez nájmu.
Kromě asistence směřované k organizacím (aktuálně spolupracuje s 260) začala banka v posledních letech pomáhat i jednotlivcům v nouzi: když se prokážou potvrzením z Úřadu práce, ve výdejním místě dostanou papírovou tašku se základními potravinami. Jde o matky samoživitelky, osamělé seniory, kteří mají po smrti partnera problém vyžít z malého důchodu, v menší míře jsou to bezdomovci, ale po začátku pandemie i lidi, kteří přišli kvůli protiepidemickým opatřením ze dne na den o práci.
A v nejnovější vlně pak ti, kteří neměli rezervu na inflací vyhnané ceny potravin či prudké zdražení energií. “To jsou lidé, kteří byli na hraně a ceny energií a inflace je přes tu hranu poslali,” říká Věra Doušová z Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj. Organizace přitom pomáhá lidem postiženým pandemií i tím, že je zaměstnává. V bance tak nově pracuje řada lidí z kultury.
Před koronavirem si pro tašku chodilo kolem padesáti lidí týdně, se začátkem pandemie se jejich počet ztrojnásobil a nyní každý týden do výdejním místu dorazí kolem 650 lidí. Což byl také podle Doušové jeden z důvodů, proč banka skončila v dosavadním výdejním místě v činžáku ve Vršovicích. K mase lidí pohybujících se kolem domu přidejme i konflikty, které občas eskalovaly do míry, že bylo nutné volat policii - což obyvatelé domu neviděli rádi. Podobné obavy zřejmě hrály roli i v marném hledání náhradního místa, přičemž banka s žádostí neuspěla třeba na radnici Prahy 1.
Nakonec pomohla výzva na sociálních sítích a Potravinová bance už se rýsují hned tři náhradní místa: v komunitním centru Úl v Ďáblicích, které vzniklo v objektu bývalého spotřebního družstva Včela, v hudebním klubu v bývalé vršovické továrně a možná i na Novoměstské radnici v centru města.
“Ředitel Novoměstské radnice mě sám oslovil, což se moc často nestává, a v následujících dnech se sejdeme,” říká Doušová. Místo jednoho místa tak nakonec Potravinová banka může mít výdejní místa tři. V době tak náročné pro lidi bez ekonomického zázemí je to nakonec dobrá zpráva.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].