Pekarová Adamová ujistila Tchaj-wan, že „jsme s ním“ - a dostalo se jí bouřlivých ovací
Šéfka sněmovny je na ostrově pět dní i přes protesty Číny
Jestli si někdy předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová mohla ve své dosavadní politické kariéře připadat skoro jako rocková či popová hvězda, bylo to tohle úterý dopoledne v tchajwanském Parlamentu, červenobílé historické stavbě obklopené zelenými palmami. A vlastně si tak mohla připadat i celá její početná delegace. Ta mezi poslance, média a další hosty dorazila chvíli před ní - a každý nový příchozí byl přivítán potleskem. Toho nejbouřlivějšího se pak dostalo Pekarové Adamové: čekal na ni špalír místních, kteří na ní pokřikovali „bravo“.
Její první zastávka v Parlamentu byla u knihy, do níž se zapisují zahraniční hosté. Na stránce před ní zanechala pár slov dnes už bývalá předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi, která na Tchaj-wan zavítala minulý rok. Následovala ostrá reakce Číny, která v zálivu mezi ostrovem a pevninou spustila námořní blokádu. To vyvolalo ještě intenzivnější debatu o možném vpádu Pekingu na Tchaj-wan, o němž se stále ačstěji mluví.


Proti cestě Pekarové Adamové Čína také několikrát protestovala, na české ministerstvo zahraničí se podle informací Respektu objednal čínský velvyslanec v Praze, který chce ve čtvrtek vyjádřit svůj protest. Předseda tchajwanských poslanců You Si-kun v Parlamentu zmínil, že si váží „odvahy“ Pekarové Adamové nebrat na čínský postoj ohled. „Rád bych vyjádřil svůj nejhlubší obdiv k odvaze a vůdcovství, které prokázala, a k její úloze v určování trendu,“ řekl šéf zákonodárců.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu