0:00
0:00
Agenda18. 8. 20223 minuty

Orbán chce nahradit chybějící plyn poraženými stromy z celého Maďarska

Na zemi už doléhají krušné energetické časy a vláda vydala nový dekret

Viktor Orbán při vítězném projevu po volbách
Autor: Profimedia

Maďarská vláda se chystá na tuhou zimu a energetickou krizi. Jedním z receptů je i těžba dřeva na otop. Novým vládním dekretem se výrazně uvolňují ekologická pravidla pro kácení stromů, a to jak ve městech, tak v chráněných přírodních rezervacích. Podle ochránců přírody i nezávislých vědců je to v drtivé většině případů čirý nerozum a krátkozrakost. Letos pokácené dřevo se podle nich na topení nebude hodit, protože bude příliš čerstvé. Ale především se země zbavuje svých lesů, což je ztráta, kterou nemůže rychle nahradit. „Přečkat zimu je pro nás všechny důležité, ale kácení stromů nám v ničem nepomůže a v mnohém uškodí,“ nechali se slyšet organizátoři zatím posledního z mnoha protestů, který se konal ve středu v Budapešti.

Kromě odborného sporu o tom, kolik stromů a jakou výměru lesů je ještě možné vykácet, hraje v občanských obavách roli i nedůvěra vůči státu. Tuší za tímto krokem další způsob, jak obohatit úzkou skupinu vládních straníků a podnikatelů, neboť byznys kolem těžby dřeva je velmi pravděpodobně v rukou celostátních a lokálních činitelů státostrany Fidesz. Nevěří proto slibům vlády, že stát dohlédne na citlivost kácení - maďarský stát plně ovládá strana Viktora Orbána a úřady budou činit to, co vedení vládní strany dovolí. Jsou si například jistí, že harvestory se proženou i cennou přírodní rezervací Bükk.

↓ INZERCE

Maďarský plán vzbudil i mezinárodní pozornost (a mezinárodní odsouzení). Vláda si ale zatím stojí za svým a dekret stáhnout nehodlá. Každopádně krušné energetické časy už na Maďarsko doléhají. Vláda Viktora Orbána se sice snaží dojednat extradodávky ruského zemního plynu a ceny energií mohutně dotuje, ale už jí docházejí peníze.

Podle nových červencových tabulek (v Maďarsku je cena energií zastropovaná, tedy v praxi určená státem) se cena zemního plynu zvýšila sedmkrát a cena elektřiny dvakrát. Divadla a malá kina budou možná muset zavřít, ředitelé některých škol se snaží dopočítat, jak finančně vyjdou. Zjišťují, že nevyjdou - a rodiče dostávají dopisy s prosbou o příspěvek, jinak se možná jejich děti budou muset učit z domova.

Ministerstvo školství prý o těžké situaci ví: podle slov svých slov situaci monitoruje a školy upozorňuje, že je třeba počítat s každou variantou. Jednou z ministerských rad je přestat topit plynem a přesedlat na dřevo. Toho - jak známo - bude prý dostatek.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].