0:00
0:00
Agenda31. 7. 20222 minuty

Napětí, blokáda a ostrá slova na kosovsko-srbské hranici

Spor o registrační značky aut (opět) přerůstá v konflikt mezi Srbskem a Kosovem

Napětí mezi Srbskem a Kosovem v posledních hodinách výrazně zesílilo, ale zatím se nepřehouplo do přímého střetu. Na sociálních sítích se v neděli večer objevila videa ze srbsko-kosovské hranice, na kterých jsou slyšet sirény a výstřely ze zbraní. Srbská strana popřela, že by překročila hranice Kosova, jak se o tom spekulovalo.

Obě strany se obviňují z přilévání oleje do ohně. „Orgány veřejného pořádku a bezpečnosti našeho státu shromažďují informace, monitorují situaci a budou jednat, aby ubránily práva občanů, naší suverenitu i územní celistvost,“ prohlásil kosovský premiér Albin Kurti a dodal: „Následující hodiny, dny a týdny mohou být náročné a problematické. Čelíme srbskému šovinismu, který dobře známe. Budeme pracovat ve dne v noci pro vás jako občany. A společně se nám podaří udržet právo a pořádek.“

Člen Srbské pokrokové strany Vladimir Đukanović na svém twitteru naopak napsal, že „vše nasvědčuje tomu, že Srbsko bude nuceno zahájit denacifikaci Balkánu. Rád bych se mýlil,“ uvedl.

↓ INZERCE

Situace eskalovala poté, co etničtí Srbové na severu Kosova zablokovali silnice u dvou důležitých hraničních přechodů do Srbska. Kosovská policie je následně uzavřela. Došlo k tomu v předvečer několika administrativních změn, které chtělo Kosovo zavést pro Srby. Kosovskou vládou byly oznámené v červnu, začít měly platit od 1. srpna. Jednou z nich bylo, že vláda v Prištině zavádí pro Srby stejná cestovní pravidla, jaká se vztahují pro Kosovce vstupující do Srbska.

Ti si při překročení hranice museli změnit kosovskou registrační značku na tu vydanou Srby. V případě Srbů cestujících do Kosova to dosud neplatilo, to už však nemělo platit. Srbové si museli opatřit ty s razítkem Kosova. Srbský prezident Aleksandr Vučić na to reagoval vyhroceným způsobem, když řekl, že „šéf kosovské vlády připravuje útok na Srby v Severním Kosovu“.

Srbsko neuznává nezávislost Kosova ani jeho právo dělat podobné změny jako ty se značkami. Většina evropských zemí naopak Kosovo uznává. V Kosovu je přítomná mise NATO, která dohlíží na dodržování míru. V nedaleké Itálii jsou alianční jednotky Američanů a Italů, italská vláda je však v demisi; kdyby spor přerostl do násilných střetů, nemá Řím mandát rozhodnout o jejich nasazení.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].