Kongres ODS: Jako za starých vítězných časů?
Straníci jednohlasně potvrdili ve vedení premiéra Petra Fialu
Premiéra a předsedu ODS Petra Fialu veřejnost málokdy vidí „mimo roli“ státníka. Jeden takový okamžik nastal v sobotu ráno v Kongresovém centru O2 arény, když se obhajujícího předsedy strany druhý den kongresu ODS novináři zeptali, jestli „očekává své zvolení“. Fiala se začal smát, ale záhy se na pár vteřin odmlčel a opět se vrátil k vážnému tónu. „Předpokládal bych, že jelikož jsem získal nominace vedení ODS ve všech krajích, že by mohla ODS mít po dnešním kongresu předsedu. Nicméně přistupuju k tomu s veškerou pokorou,“ řekl.
Jeho tradiční rétorika jako by se ovšem příliš nepodobala náladě akce. Mandát předsedy totiž obhájil Fiala s podporou 510 delegátů z celkového počtu 510 platných hlasů – a celá dvoudenní sešlost občanských demokratů se nesla ve znamení obdivu, chvály a „standing ovation“ směřovaných k lídrovi strany i České republiky.
Nejmenší zlo
Byla by to skvělá skupina pro pamětníky a znalce třiceti let politické scény v Česku. Na příchod premiéra čekají v sále jeho dva předchůdci - Mirek Topolánek a Petr Nečas (Václav Klaus pozvání na jubilejní třicátý kongres ODS tradičně nepřijal). Na kongresu mají oba místo u prvního stolu, na kterém je cedulka s označením VIP.
Na začátku akce s nimi postává někdejší disident, polistopadový poradce prezidenta Václava Havla, velvyslanec v USA či ministr zahraničí a dnes europoslanec Alexandr Vondra, který v každém období občanské demokratické strany našel svou roli. Až na krátkou epizodu, kdy v roce 2012 odešel z politiky, aby se věnoval své vášni – ornitologii. Nyní je poradcem premiéra pro zahraniční a klimatickou politiku. Něčemu se hlasitě smějí, ale protože je přístup novinářů mezi politiky ODS „z bezpečnostních důvodů“ zakázán, lze se téma pouze domýšlet.
O kousek dál stojí další známá postava ODS, bývalý ministr vnitra Ivan Langer, který na veřejnosti proslul (minimálně v souvislosti s policejními spisy) přezdívkou „Íčko“ - v době ministerské funkce třeba lobboval za zájmy podnikatele Luďka Sekyry a jeho jméno často v odposleších zmiňoval mafiánský boss František Mrázek. „Já tady nejsem vůbec jako důležitý člověk, já jsem tu jen host,“ vysvětloval rozesmátý Langer novinářům při vstupu do budovy.
Jen to dokreslovalo, že v rozhovorech pro média, oficiálních projevech i kuloárech byla po celou dobu cítit „vítězná mentalita“ - jak atmosféru nazval host a šéf koaličního partnera ve vládě Vít Rakušan z hnutí STAN. A měl pravdu: změnu poměru politických sil si občanští demokraté velmi užívají. Například předseda Senátu Miloš Vystrčil zdravil přítomného premiéra a za hlasitého smíchu straníků dodával, že „kdybychom za rok mohli pozdravit i pana prezidenta či pana prezidentku z ODS, nebylo by to vůbec špatné“. „Vážený pane premiére, vážený předsedo Senátu, vážená paní ministryně, vážení ministři. Tohle se tak krásně říká!“ radoval se v podobném duchu i člen mladé ODS Vojtěch Bíba.
Páteční i sobotní část kongresu začaly identicky. V sále si delegáti mohli prohlédnout krátký spot doprovázený písní Praise you. „We've come a long, long way together. Through the hard times and the good“ - tedy ušli jsme dlouhou cestu, těžkými i dobrými časy, znělo sálem. A kromě prvních několika vteřin, kdy spot divákům ukázal zakladatele ODS Václava Klause a jeho dva zmíněné následovníky, bylo obsazení hlavní role spotu na první pohled jasné: soustředil se především na předsedu současného. Podobný poměr pak byl vidět i v zastoupení ODS jako samostatné značky a součásti koalice Spolu - představitelé předvolebního projektu se stali součástí cesty, kterou ODS za posledních třicet let ušla (klasicky bez zmínky problematických částí, jako byl pád Nečasovy vlády po zásahu na Úřadu vlády ČR v roce 2013).
A věren svému vystupování se o křehkosti pozice lídra v české politice zmiňoval i Petr Fiala v pátek v bilančním projevu. „ODS si už nemůže dovolit svoje voliče zklamat. Musíme si přiznat, že mnozí nás volili nikoliv proto, že by nás milovali a bezezbytku nám věřili. Volili nás proto, že jsme jim přišli jako v tu chvíli nejmenší zlo,“ pronesl Fiala. „Prostě si řekli, že zavřou oči a ještě jednou to s námi zkusí,“ dodal.
V sobotu pak úvodní slovo dostal ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. „Jsem si vědom toho, že vystoupení velvyslance cizího státu na kongresu strany není obvyklé,“ řekl na úvod. V proslovu pak jmenovitě poděkoval zástupcům ODS ve vládě nebo předsedovi horní komory Miloši Vystrčilovi. „Je mi ctí pracovat v zemi, kde je premiérem Petr Fiala,“ řekl Perebyjnis nakonec a z pódia odcházel s potleskem vestoje.
Koalice Spolu nebyla na kongresu přítomná jen v úvodním spotu. Stejně jako Fiala, i lidovec Marian Jurečka a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ve svých projevech několikrát hovořili tak, že jejich spolupráce sněmovními volbami z října loňského roku nekončí. Fiala pak novinářům na otázku, zda bude prezidentský kandidát představen jen za ODS či právě za celou koalice Spolu, odpověděl, že by byl rád za to druhé - s tím, že ideální by podle něj byl kandidát všech pěti vládních stran.
Správně se rozhodnout
Na první pohled se sice změnilo hodně věcí: ODS má opět premiéra, sestavovala vládu, blíží se k dvouciferným volebním výsledkům a kousek od nás probíhá válka. Ale na ten druhý, bližší pohled sedí v sále stále stejná strana, a dokonce často i stejní řečníci a postavy opakující to, co už pozorovatelé politické scény dokáží odhadnout i předem. Jana Černochová, aktuálně ministryně obrany, v projevu zmiňuje, jak je ráda, že v souvislosti s děním na Ukrajině někdo konečně oceňuje důležitost „jejího“ tématu obrany s tím, že jí v minulosti bylo po fotkách s nejrůznějšími zbraněmi vyčítáno, že je „příliš militantní“.
Už zmíněný Miloš Vystrčil, kterému někteří v ODS v nadsázce přezdívají „morální svědomí strany“, varuje, aby strana po opětovném získání důvěry zase voliče neztratila, protože vládnout vždycky znamenalo sloužit a nebýt arogantní. Ekonomický expert ODS Jan Skopeček u řečnického pultíku zase cituje politickou modlu ODS z devadesátých let, britskou premiérku Margaret Thatcher. A ministr spravedlnosti čte místo projevu o práci ministra spravedlnosti připravenou básničku, ve které vtipkuje o své přezdívce „Don Pablo“.
Jak to u sjezdů bývá, jedná se o pompézně vypadající akci čekající vlastně na jedinou událost: volbu nového vedení. Té se nemohl zúčastnit první místopředseda strany, pravá ruka Petra Fialy a ministr financí Zbyněk Stanjura. Ještě v pátek mluvil k delegátům, ale v sobotu už byl v izolaci s covidem-19 – jen několik dní poté, co se z nákazy koronavirem zotavil Fiala Předem jasnému výsledku ale jeho absence v ničem nebránila.
Ve svém druhém, kandidátském projevu Fiala vyzdvihl pět priorit: zvládnutí uprchlické vlny mířící do Česka z Ukrajiny, aktivní roli Česka v mezinárodní politice, přepracování energetické politiky a zbavení se závislosti na fosilním palivu z Ruska, udržení sociálního míru ve společnosti přesně zacílenými politikami a vítězství nad extremisty a populisty, kam zařadil opozici v podobě hnutí ANO Andreje Babiše i Okamurovy SPD. V této souvislosti se nejen on na kongresu pyšnil označením tradiční politická strana – na rozdíl od toho, jak tento termín používá expremiér Babiš.
„Následující roky nebudou pro nikoho z nás jednoduché, pro naši ekonomiku, ani naše obyvatele. Bude nás to bolet, ale každá krize včetně této představuje řadu příležitostí, jak věci zlepšit. Jen je potřeba mít dostatek rozumu a odvahy včas se správně rozhodnout,“ prohlásil pak Fiala. Po cestě do ruskou armádou obléhaného Kyjeva, kterou podnikl v půlce března jako první evropský politik společně s polským a slovinským premiérem, mluvil také o tom, že Česko může ovlivňovat nejen chod Evropské unie, ale výhledově patřit i k nejúspěšnějším zemím světa – byť ještě před válkou na Ukrajině se k zahraniční politice příliš nevyjadřoval.
Příliš konkrétností o tom, jak se s vytyčenými výzvami poprat, se straníci ani novináři nedozvěděli. I tak se ale po zvolení staronovému předsedovi ODS dostalo ovací vestoje už poněkolikáté za dva dny. Někteří hosté v předsálí na tohle konto vtipkovali, že si nejsou jistí, jestli se častěji Fialovi tleskalo, nebo padala slova o „hodnotové politice“ a „hodnotách, na kterých ODS stojí“. Ať už v tom bylo víc uvolněné podpory nového směřování, nebo spíš ironie, tahle situace jako by napovídala, že hlavní výzvou možná budou pro Fialu nakonec jeho slova pronesená krátce po zvolení: „Budu se snažit, aby Občanská demokratická strana a její kongres za dva roky byly ve stejné kondici a náladě, jako je dnes.“
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Na co myslí ODS
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].