0:00
0:00
Agenda13. 4. 20219 minut

Kde se vzala policejní ochrana? Radní Lipovská oznámila, že má strach z ředitele ČT

Předtím se radila se dvěma poslanci, kteří ji vyzvali, ať ohlásí, že může být ohrožen její život

Rada ČT: Zleva Roman Bradáč, Pavel Matocha a Hana Lipovská
Autor: ČTK

Přítomnost policistů v roli ochránců Hany Lipovské na jednání Rady České televize konaném minulý týden vzbudilo několik otázek: proč radní ochranu vůbec má, zda jí něco hrozí a pokud ano, co a od koho. Dva policisté z pražské kriminálky Lipovskou do budovy ČT minulou středu na Kavčích Horách doprovodili, počkali na televizní chodbě za dveřmi místnosti, až skončí zasedání rady, a pak jí dělali doprovod na cestě domů.

Policie v průběhu jednání na svém twitterovém účtu uvedla,  že v budově ČT „plní úkoly dle zákona, které souvisí s potenciálním ohrožením života a zdraví konkrétní fyzické osoby“. V tomto případě tedy radní Hany Lipovské.

↓ INZERCE

Dál věc až dosud nebyla jasná. Radní Lipovská na jednání nechtěla svým kolegům říct, proč má policejní ochranu - odpověděla, že to říct „nemůže“.  „Někteří z nás se v posledních dnech potýkají s výraznými výhrůžkami,“ sdělila pouze obecně.

Hrobové ticho

Předseda Rady ČT Pavel Matocha pak po jednání rady na Facebook napsal domněnku, že ochrana radní Lipovské souvisí s tím, co Hana Lipovská řekla na jednání rady. „Vydedukovat se dá, že to bude mít souvislost s informacemi, které získala a zveřejnila o off-shorových strukturách Dvořáka a Bartoníčka,“ napsal.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák zakládal v 90. letech minulého století školicí IT společnost Gopas a má v ní stále podíl s dalšími dvěma majiteli akcií: Petrem Danielem a Ladislavem Bartoníčkem. A radní Lipovská na zasedání, kde ji ochraňovala policie, zopakovala konstrukci, kterou radním sdělila v dlouhé řeči už na březnové schůzi o 14 dní dřív – právě o „off-shorových strukturách“, které propojovala s firmou Gopas.

Vyjmenovala další společnosti, které vyhledala v zahraničních rejstřících a jež podle ní vedou do „daňových rájů“ - a spojila je s firmou Gopas. O tuto konstrukci už v březnu opřela tvrzení, že se generální ředitel může dopouštět něčeho nekalého. Dvořák takové propojení popřel: sdělil, že řetězec firem, které radní jmenuje, s ním nesouvisí a on sám že v žádné firmě vedoucí do „daňových rájů“ coby ředitel televize nikdy nebyl.

Domněnka předsedy rady Matochy o nebezpečí hrozícím Lipovské kvůli informování o „off-shorových strukturách“ se ovšem nezdála pravděpodobná: na schůzi rady, kde měla ochranu, šlo o zopakování toho, co říkala už dřív, volně a bez asistence policie. A dokonce bez jakékoliv reakce ostatních radních. Když už v březnu přednesla „zjištění z rejstříků“, poděkoval jí řídící schůze „za tento příspěvek“ a šlo se v programu dál.

O tom, co Lipovská už v březnu řekla na schůzi radních, pak ještě natočila videoblog její kolegyně Jana Bobošíková z Institutu svobody a demokracie, který sama založila. A v následném videoblogu o pár dní později si postěžovala, že se o jejich sdělení nikdo nezajímá, že je „hrobové ticho“.

Nicméně tři dny po prvním dubnovém jednání Rady ČT, na němž byla s Lipovskou policie, sama radní facebookovou domněnku Pavla Matochy potvrdila v rozhovoru pro web časopisu Reflex. „Existovala důvodná obava, že bych nemohla přednést svá zjištění. Proto jsem byla vyzvána, abych přijala policejní ochranu,“ řekla v rozhovoru Lipovská. „Já sama od sebe bych nikdy nežádala o poskytnutí policejní ochrany, pokud bych k tomu nebyla vyzvána odborníky.“

Rada ČT, Petr Dvořák Autor: Matěj Stránský

Jaké odborníky má na mysli, jestli jimi myslí policisty nebo někoho jiného, a proč vlastně existovala obava, že nebude moci sdělit něco, co sdělila minule, už v rozhovoru nepadlo. Každopádně spolu s dalším vyjádřením předsedy Rady ČT v komentářích na Facebooku to působilo dost nepřehledně. „Ona si o žádnou ochranku nežádala, policie jí na základě svých informací (nevím, jakých) ochranku přidělila,“ napsal.

Respekt nyní získal důvěryhodné svědectví, které popisuje, proč měla radní Lipovská přidělenu policejní ochranu, jak k tomu došlo a kdo jsou odborníci, kteří ji k ohlášení vyzvali, jak uvedla.

Dvořák v protokolu

Radní Lipovská přišla na Krajské ředitelství Policie České republiky v Praze odpoledne před jednáním rady, v úterý 6. dubna. Policistovi z odboru extremismu a terorismu, který její oznámení přijal, sdělila, že se cítí být ohrožena na životě. A podala na místě v tomto smyslu trestní oznámení – to je podmínka, aby mohla být člověku přidělena ochrana.

Sdělila, že jí chodí různými formami už delší dobu výhrůžky a hanlivé zprávy související s výkonem funkce členky Rady ČT a že v poslední době sílí. Později specifikovala, že jí chodí už téměř pět měsíců. Výhrůžky jsou doloženy anonymními zprávami ze sociálních sítí.

Do protokolu nadiktovala, že největší obavu má z jednání, které ji čeká následující den, ve středu 7. dubna, a na němž přednese zásadní zjištění, které by se nemuselo líbit generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi. Uvedla, že nejvíce ohrožena se cítí být právě od osoby generálního ředitele Dvořáka a „podnikatelského prostředí, ve kterém se pohybuje“.

Jinými slovy z toho plyne, že radní Lipovská přišla oznámit policii obavu o svůj život, který je podle ní ohrožen buď přímo z rukou, nebo z vůle ředitele ČT Petra Dvořáka, případně – jak lze dovodit - od skupiny PPF.  To je totiž „podnikatelské prostředí“, s nímž Lipovská a Bobošíková opakovaně spojují Dvořáka na základě faktu, že založil v 90. letech společnost Gopas spolu s Ladislavem Bartoníčkem, který je minoritním akcionářem PPF (a nyní, po nedávné smrti Petra Kellnera, je pověřen skupinu vést).

Jako podpůrný argument pro ohrožení svého života sdělila Hana Lipovská do protokolu informaci o přátelských varováních, kterých se jí dostalo od dvou soukromých osob. Jeden člověk jí poradil, ať si v metru raději nestoupá blízko kolejí, a druhý, ať si dává pozor na auta, aby ji nějaké nesrazilo.

Policistům sdělila i jména expertů na bezpečnost, kteří ji sami vyzvali, ať se obrátí na policii, a ona je tedy poslechla. Prvním z nich je poslanec a předseda poslaneckého výboru pro bezpečnost Radek Koten ze strany SPD. Druhým je sociální demokrat Antonín Staněk, místopředseda sněmovního výboru pro obranu.

Trestní oznámení Hany Lipovské a její obavy o život vztažené konkrétně k dalšímu dni vyústily v přidělení takzvané „krátkodobé ochrany“. Policista ji sice vyzval, ať tedy na jednání, z nějž má obavu, nechodí, ale Hana Lipovská odpověděla, že tam jít „chce a musí“. Tohle odpovídá na veřejností často kladenou otázku, proč policisté vlastně neporadili Haně Lipovské, ať se – stejně jako mnozí další radní v době korony – připojí on-line.

Poslanec Antonín Staněk chtěl otázky ohledně rad Haně Lipovské poslat prostřednictvím sms. Poté však na ně neodpověděl a v následném telefonátu řekl Respektu, že odpovědět nemá čas.  Poslanec Radek Koten v telefonátu sdělil, že radní Lipovskou k ničemu nevyzýval, že jí jen poradil, jak se má chovat člověk, který se cítí být ohrožen.

„Paní Hana Lipovská mi zavolala v neděli nebo pondělí před radou. Sdělil jsem jí obecné informace, které bych řekl každému občanovi, který by se na mě obrátil a bál se o život, protože mu chodí výhrůžky. I vám bych - stejně jako jsem to řekl paní Lipovské – v takovém případě sdělil, že policie vám tu ochranku buď přidělí, nebo nepřidělí na základě poznatků, které jí sdělíte, a doporučil bych vám, abyste se na orgány k tomu určené obrátila, pokud máte na základě nějakých relevantních informací obavy o život,“ uvedl.

Relevantnost informací o ohrožení života Hany  Lipovské prý sám nezkoumal, dal jí jen obecné doporučení. „Detaily toho ohrožení jsem nevyhodnocoval, protože jsem je neznal,“ říká poslanec.

Procházka v parku

Policie prověřuje možné ohrožení života nebo zdraví lidí běžně, a to i na základě případných výhrůžek na sociálních sítích. Málokdy se ale podle informací Respektu setká s tím, že jim člověk podávající trestní oznámení nadiktuje i datum, kdy mu o život půjde nejvíc. V tomto případě to byl hned další den po podání trestního oznámení.

Podle informací Respektu neměla policie čas všechno, co jí radní Lipovská nadiktovala, do druhého dne prověřit, a v takovém případě přiděluje v rámci předcházení možného trestného činu krátkodobou ochranu, která trvá, dokud nedospěje policie k jasnému závěru a nerozhodne buď o pokračování, nebo ukončení ochrany. Proto druhý den radní Lipovská tuto ochranu požívala.

Radní Hana Lipovská Autor: Matěj Stránský

V pátek odpoledne, dva dny po jednání rady, už podle sdělení sousedů chodila po ulici zcela volně. „Šla na procházku s paní Bobošíkovou do parku, nikde v okolí žádný policista ani auto, v němž by mohli policisté sedět,“ říká jeden ze sousedů Vladimír Kuba.

Podle informací Respektu skutečně došlo k tomu, že fyzická ochrana  radní Lipovské skončila, nyní už má jen možnost si policii speciálně přivolat, pokud by cítila akutní nebezpečí. To bude trvat do doby, než policie stihne vyslechnout všechny lidi, jejichž jméno se v trestním oznámení Hany Lipovské v nějaké souvislosti objevuje – například poslance, které oslovila. Pak policie vyhodnotí situaci.

„To myslíte vážně? Já?“ říká generální ředitel ČT Petr Dvořák, „Tak to jsem úplně v šoku.“ O tom, že právě jeho nahlásila Hana Lipovská do protokolu na policii jako hlavní důvod obav o svůj život, dosud nic nevěděl a policie ho zatím nekontaktovala.

„Doposud jsem bral obvinění paní Lipovské z nekalostí v ČT jen jako zmatená a manipulativní. Ale obvinění z toho, že bych se ji jakkoliv snažil umlčet, nebo dokonce likvidovat, to je vážně za hranou. Pokud v tlaku na Českou televizi používá už i takové nástroje, tak to je smutné. Nebo spíš nebezpečné.“

Petr Dvořák minulý týden nebyl na jednání rady přítomen, ten den nebyl v práci a z jednání radních se předem omluvil. Na předcházejícím jednání byl stejně jako část rady v době korony připojen on-line.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].