Historický přelom: dohoda o minimální dani pro globální firmy je na světě
Velké společnosti by měly všude platit ze zisku aspoň 15 procent. Pro je 130 zemí včetně Česka
Většina zemí světa kývla na nová společná pravidla zdanění nadnárodních firem. Dohoda vznikla na půdě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), mezivládního klubu 30 vyspělých zemí světa. Po letech vyjednávání má nakonec podporu 130 států. OECD o dohodě mluví jako o historickém přelomu, jak napravit nedostatky stávajícího systému, který „už není vhodný pro globalizovanou a digitalizovanou ekonomiku 21. století“.
Dohoda má dva pilíře. První spočívá v závazku dohodnout nový režim pro největší firmy světa s tržbami nad 20 miliard eur tak, aby jejich daně byly spravedlivěji rozprostřeny tam, kde firmy skutečně podnikají a vydělávají. Cílem jsou primárně internetoví giganti jako Facebook nebo Google - aby bylo možné je víc zdanit i tam, kde reálně inkasují peníze za svoje služby, a nikoli jen v zemích, kde sídlí. Výsledkem má být přesun daňových odvodů za víc než 100 miliard dolarů.
Druhý pilíř se týká širšího okruhu společností s tržbami nad 750 milionů eur. Pro jejich domovské země by se měla otevřít možnost dodanit zisky, které firma zdaňuje nulovou nebo nízkou sazbou v jiné části světa, a to sazbou minimálně 15 procent. Cílem je zbrzdit účetní přelévání zisků do daňových rájů a také zastavit trend, kdy země mezi sebou soutěží a snižují své sazby z konkurenčních důvodů postupně níž a níž. Tato část dohody má podle OECD zvednou výběr podnikových daní napříč světem o 150 miliard dolarů.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Největší změna za sto let
Diskuse o nových principech se vedla skoro deset let, nejde tedy o výsledek jednorázového setkání, ale o konsensus připravený postupně a na dálku za pomocí vyjednávacích týmů jednotlivých zemí. Debat se účastnilo 139 států, z toho jen devět nakonec zůstalo stranou, mimo jiné Irsko, Estonsko a Maďarsko. Tedy státy, kde daňový systém stojí právě na nízkých sazbách, aby nadnárodní společnosti vykazovaly víc zisků právě tam.
Nový plán podpořily všechny velké ekonomiky sdružené v klubu G20. Čerstvým impulsem k dohodě byla letošní výměna v Bílém domě a následný lobbing Spojených států napříč světem. Tento tlak podle listu Financial Times zajistil, že se pod výsledný dokument podepsaly i státy pověstné přívětivým daňovým režimem, jako jsou Bahamy nebo Švýcarsko. Snaha získat co nejširší počet signatářů ale vedla i k ústupkům, jako jsou výjimky pro speciální průmyslové zóny, kde Čína nebo Indie nabízejí zahraničním podnikům daňové prázdniny, což účinnost snižuje.
Cílem je zavést nová pravidla v praxi do roku 2023, ale podmínkou bude nejdřív doladit technické nuance, a hlavně pak upravit daňové zákony v jednotlivých národních parlamentech. Republikánská opozice v USA už dala opakovaně najevo, že v novinkách vidí riziko pro americké podniky a že jejich prosazení nebude snadné.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].