Dohoda o dole Turów je na světě. Podle premiéra Fialy je to úspěch, podle místních chyba
Hlavním problémem je mizení vody z české strany. Pokud nebudou fungovat polská opatření, mohlo by Česko smlouvu vypovědět
Česko a Polsko podepsaly dohodu o hnědouhelném dolu Turów. Poslední detaily ve čtvrtek v Praze doladili premiéři obou zemí, Petr Fiala a Mateusz Morawiecki. Polsko zaplatí zhruba miliardu korun na výstavbu české vodovodní infrastruktury a ve svém dole má postavit stěnu, která má bránit odtoku vody z české strany do polské těžební jámy. To jsou nejpodstatnější polské závazky.
Arbitrem dohody má být příštích pět let unijní soudní tribunál. Češi zase stáhnou žalobu, kterou podali před necelým rokem a na jejímž základě unijní soud přikázal těžbu v Turówě zcela zastavit a uložil Polsku vysoké pokuty.
Obyvatelé příhraničí i ekologové ale považují uzavření smlouvy za českou chybu. Podle nich se ukazuje, že technologická opatření proti mizení vody nebudou fungovat a voda z české strany odteče tak jako tak. Ve znění smlouvy podle premiéra Fialy stojí, že pokud tomu tak skutečně je a nefunkčnost stěny se prokáže, hloubení dolu se bude muset zastavit. Zda bude stěna dělat to, co má, bude podle hydrogeologů definitivně jasné asi za rok a půl.
V dohodě je uvedeno všech devět klíčových principů schválených Radou @Libereckykraj. Dohoda nám přinese 35 mil. eur, které použijeme na nové zdroje vody, sledování kvality ovzduší, hluku, poklesu terénu a výši prašnosti na česko-polské hranici blízko dolu. https://t.co/CuBhxzujMa pic.twitter.com/KwuScciaBJ
— Martin Půta (@MartinPuta) February 3, 2022
Zmíněný bod smlouvy považuje Fiala za dostatečnou ochranu obyvatel. “Pokud bychom pokračovali ve sporu, ničeho takového bychom nedosáhli,” prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci.
Otázkou samozřejmě je, jak vstřícné Polsko v takovém případě bude. Minulá vláda pod vedením Andreje Babiše si stěžovala na přezíravost polské strany - proto se také v březnu loňského roku obrátila na unijní soud. Spor odstartoval předloni, kdy polská státní firma PGE začala - navzdory českým a následně i německým protestům - rozšiřovat hnědouhelný důl Turów na hranicích všech tří zemí. Hlavně obyvatelé české strany si stěžují na prach, hluk, ubývání vody a pohyby zeminy; všechno podle expertů pravděpodobně souvisí právě s hloubením dolu i těžební práci v něm.
Česká vláda včera večer tajně schválila dohodu o dole #Turow a polský premiér ji má dnes podepsat s @P_Fiala. Takový postup je skandální a nová vláda pošlapává vlastní sliby, že povede zemi transparentně a demokraticky.https://t.co/GAXqCHEYl9
— Greenpeace ČR ☮️🌍 (@GreenpeaceCzech) February 3, 2022
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].