0:00
0:00
Agenda5. 4. 20224 minuty

Česko už poslalo na Ukrajinu zbraně za deset miliard korun

Jde o utajované dodávky ve spolupráci s několika zeměmi

Podle informací Respektu odešlo z České republiky na Ukrajinu velké množství zbraní. Zhruba 3,5 miliardy korun uvolnila doposud na dodávky česká vláda, zbytek do transportu z Česka investovalo několik dalších zemí v čele USA. Nejedná se vždy o tuzemské armádní zbraně, část z nich pochází ze zásob soukromých firem, ale jsou placeny ze zmíněných peněz. Ministryně obrany Jana Černochová se nechce k žádné informaci tohoto druhu vyjadřovat vzhledem k bezpečnosti země, soukromníků i dodávek samotných.

Řada českých a amerických médií v úterý napsala o transportu několika desítek tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty. Není ovšem jisté, jaká část a zda vůbec nějaká pochází ze skladů armády, může jít o techniku ze skladů soukromých zbrojařů. Podle informací Respektu jde opravdu o zakázku exportovanou z Česka a placenou z výše „zmíněného fondu“.

↓ INZERCE

Ze stejného zdroje byla hrazena – a  už se nachází na Ukrajině – velká dodávka raketometů BM-21Grad. Jde o tzv. salvový raketomet, který může v krátké době odpálit až čtyřicet raket, jež jsou schopny ničit pozemní vojenské cíle. Raketomety byly vyvinuty v šedesátých letech minulého století v Sovětském svazu, a přestože nejsou samonaváděcí, mohou být velmi úspěšné proti podobně zastaralé technice, tankům, obrněncům, dělostřeleckým systémům, které používá ruská armáda na Ukrajině.

BM-21 Grad Autor: Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Na Ukrajinu byly poslány zásluhou české iniciativy také starší protiletecké systémy. Česká armáda už před časem vyřadila a zakonzervovala systém Strela 10M. Část systémů byla již transportována na Ukrajinu a podle informací zdrojů z bezpečnostních institucí jsou tyto – opět sovětské – systémy ve válce velmi účinné. Ruská armáda využívá na Ukrajině moderní letouny a vrtulníky, ale i ty jsou většinou vybaveny střelami a municí, které neumějí hledat cíl. Piloti proto musí sestupovat poměrně nízko nad zem a snaží se střílet „na oči“ - tedy po tom, co vidí. A pro systém Strela jsou pak poměrně snadným cílem, stejně jako pro ruční protiletecké zbraně, třeba typu Stinger.

Poměrně velkou dodávku představovaly obrněnce PbV-501. Tyto stroje kdysi vlastnila armáda NDR, tedy východního  socialistického Německa. Po pádu železné opony koupil padesát šest kusů obrněnců  soukromý tuzemský zbrojař a jak zmiňovala před třemi dny tamní média, německá vláda dala nutný souhlas k reexportu zbraní na Ukrajinu. Obrněnci už jsou od konce minulého týdne na místě určení.

Z Česka odchází na Ukrajinu také velké množství ručních palných zbraní, třeba bojových pušek nebo samopalů. Armáda i soukromníci mají také plné sklady munice, které se hodí do ukrajinských zbraní – i ta je přesunována na Ukrajinu.

České dodávky zbraní pro Ukrajinu jsou i ve světovém měřítku nepřehlédnutelné. Nedodáváme sice nejmodernější „speciál“, ale podle expertů jde o dobrou a hlavně potřebnou techniku. Řada zemí dodala Ukrajině velmi účinné a moderní rakety typu Javelin, vyzbrojené drony a systémy elektronického boje, které jsou schopny rušit ruskou vojenskou komunikaci (už tak dost chatrně chráněnou). Podle některých expertů je dnes na Ukrajině soustředěno takové množství protileteckých a protitankových raket jako nikde jinde na světě.

Zbraně dodávané v české režii jsou ale i v téhle „konkurenci“ z řady strategických důvodů efektivní. Jedním z těchto důvodů je také to, že Rusové často netuší, jak přesné a „chytré“ zbraně jsou proti nim v daný okamžik použity, a proto jsou letecké útoky na území Ukrajiny relativně řídké.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].