Babiš mluví o odsunutí jaderného tendru, Zemanův poradce chce letět do Moskvy
Už v roce 2017 se Martin Nejedlý tajně setkal s šéfem firmy Rosatom, která má zájem na dostavbě Dukovan
Poradce prezidenta Martin Nejedlý se podle zjištění Respektu a Aktuálně.cz chystá na konci týdne do Ruska. Aby se do země přes koronavirovou uzávěru dostal, zajišťuje návštěvu přímo ruská vicepremiérka. Nejedlý míří do Ruska krátce poté, co premiér Andrej Babiš překvapivě prohlásil, že chce odsunout stamiliardový jaderný tendr na dostavbu Dukovan. Zakázky se chce účastnit i Rosatom, který prosazuje právě Pražský hrad a Miloš Zeman. Nejedlý ale tvrdí, že o tom v Rusku jednat nebude.
Martin Nejedlý se už v roce 2017 na uzavřeném jednání tajně setkal s šéfem státní firmy Rosatom Alexejem Lichačovem. Bylo to předtím, než vláda začala tendr na dostavbu jaderné elektrárny připravovat. Jak tehdy napsal Respekt, Lichačov se s Nejedlým setkal na příkaz týmu prezidenta Putina. Nyní tedy do Moskvy míří Zemanův poradce znovu. A to ve chvíli, kdy se příprava největší zakázky v historii Česka komplikuje.
Vláda sice doteď s vypsáním tendru spěchala a vypadalo to, že ho spustí ještě do konce roku. A chtěla přitom respektovat přání Miloše Zemana, aby dopředu nevylučovala právě Rosatom, i když účast této firmy považují české tajné služby za velké bezpečnostní riziko. Premiér Babiš (ANO) ale v pondělí překvapivě otočil a prohlásil, že podle něj by 10 měsíců před volbami o tak důležité věci už jeho vláda rozhodovat neměla.
Mohlo by vás zaujmout:
Dostavba Dukovan: Andrej Babiš vystrašil ČEZ. Proč tak najednou?
Nejedlý redakcím další cestu do Moskvy na přímý dotaz potvrdil. Ale trvá na tom, že se zástupci Rosatomu o zásadní zakázce jednat nebude. Co v Rusku dělal, prý oznámí později. „Rozhodně nejedu řešit Dukovany a Rosatom, to nespadá do mé kompetence,“ uvedl pro Respekt a Aktuálně.cz.
Zahraniční politiku Česka má ze zákona na starosti vláda. V její kompetenci je i příprava jaderného tendru. Ministr zahraničí Tomáš Petříček ovšem o cestě, která se podle plánu má odehrát na konci týdne, nic netuší. „O této cestě informován nejsem,“ řekl.
V roce 2017 nebyl Nejedlý jen za vedením Rosatomu. Již o několik měsíců dříve vyrazil také za zahraničněpolitickým poradcem prezidenta Putina Jurijem Ušakovem. Někdejší dlouholetý diplomat představuje v Kremlu těžkou váhu, má přímý přístup k Putinovi a prezident s ním probírá svou agendu. Nejedlý však později uváděl, že cesta byla soukromá a účastnil se jeho oslavy sedmdesátých narozenin. Na dotaz, zda se nyní Nejedlý plánuje znovu potkat právě s Ušakovem, odpovídat poradce Zemana nechtěl. „Důvody cesty vám oznámím, jakmile dostanu povolení,“ řekl Nejedlý.
Mohlo by vás zaujmout:
Čtěte také: Zemanova spojka do Moskvy
Dostat se do Ruska není jednoduché. Země se kvůli koronaviru uzavřela. Nejedlý je ovšem držitelem českého diplomatického pasu, který dostal, i když s Hradem nemá oficiální poradenskou smlouvu. Zda ho nyní hodlá použít, není jasné. Na tom, aby mohl dorazit, podle něj pracuje přímo vicepremiérka Taťjana Golikovová zodpovědná za zdravotnictví.
„Prozatím nevím, zda odcestuji. Čekám, zda dostanu povolení kvůli situaci s koronavirem. Schvaluje se to na úrovni ruské vicepremiérky,“ potvrdil Nejedlý. Po návratu do Česka bude dle pravidel čekat poradce prezidenta karanténa a test. Pro cestu přitom nemusí použít jen pravidelné linky z Prahy do Moskvy; ve hře je i to, že si pronajme soukromé letadlo.
Možnost vydírání
Prezident Zeman ruskou účast v největší české zakázce v historii podporuje dlouhodobě. Když byl v Dukovanech v roce 2017, sdělil, že by nebyl proti tomu, kdyby zakázku dostali Rusové i bez výběrového řízení. Když pak jednal letos v červnu se svým expertním týmem a za účasti ministra průmyslu Karla Havlíčka, dal najevo, že žádné vyřazování by podle něj nemělo nastat. „Expertní tým odmítl ideologická kritéria při vyhlašování tendrů na významné stavby,“ napsal tehdy na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Vláda nyní za šéfa antimonopolního úřadu, který v budoucnu bude posuzovat legálnost dukovanského tendru, vybrala Petra Mlsnu. Toho dopředu označil za svého favorita právě Zeman a pozval ho do Lán. Stalo se tak ještě před vypsáním výběrového řízení na funkci, které protikorupční experti označili za neprůhledné. Vláda podle nich nelegálně tajila i jména přihlášených a nakonec jí jmenovaná komise tří úředníků vybrala právě Mlsnu.
Zeman také opakovaně útočí na kontrarozvědku BIS, která radí, aby vláda vůbec Rosatom do tendru nepřipustila. Šéfa služby Michala Koudelku prezident roky odmítá povýšit na generála. Hrad nedávno najal někdejšího vysokého důstojníka BIS Jiřího Roma. Ten pak vypracoval zprávu o údajných manažerských pochybeních Koudelky, kvůli kterým by ho Babiš podle Zemana měl odvolat. Hrad dokument odmítá zveřejnit. Babiš zatím dává najevo, že má na Koudelku jiný názor. Nicméně šéf BIS bude obhajovat mandát příští rok v létě – nedlouho před parlamentními volbami, po nichž Babiš bude usilovat o to, aby ho Zeman znovu pověřil sestavením vlády.
Například v čerstvé výroční zprávě za loňský rok sice BIS dostavbu Dukovan přímo nejmenuje, nicméně poukazuje na strategické energetické projekty s tím, že hrozí, že nepřátelské mocnosti budou Česko vydírat. „Mohlo by dojít zejména ke zneužití přístupu k velkému objemu citlivých informací (osobních, ekonomických, bezpečnostních) či vytvořením závislosti na dodávkách od rizikového dodavatele a následným podmiňováním dokončení projektu ekonomickými, politickými nebo bezpečnostními požadavky,“ varuje kontrarozvědka. Proti tomu, aby vláda do tendru přizvala Rosatom, se postavili senátoři i opozice.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].