Naděje v boji proti technologickým gigantům
Federální soudce označil Google za monopol. Může to změnit podobu internetu tak, jak ho známe
Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota a Silvie Lauder.
Nestává se často, že by se po celém světě skloňovalo jméno řadového soudce. Rozhodnutí, které padlo u obvodního soudu ve státě Washington, tvoří výjimku. Jeho autorem je dvaapadesátiletý soudce prvoinstančního federálního soudu Amit Mehta, který došel k závěru, že Google a jeho dominance v oblasti vyhledávání na internetu porušují americké zákony.
O co přesně šlo? Antimonopolní odbor amerického ministerstva spravedlnosti a 38 státních zástupců jednotlivých států žalovali mateřský holding společnosti Google, firmu Alphabet. Google podle obžaloby platí miliardy za to, aby přesvědčil společnosti, včetně gigantů jako Apple a Samsung, aby používaly jeho vyhledávač. Zástupci Googlu se bránili, že tak činili proto, aby vytvořili co nejlepší prostředí pro spotřebitele. Podle rozsudku ale Google nezákonně drží na trhu monopol. Oficiální odůvodnění soudu je, že výrobcům zařízení a bezdrátovým operátorům nabízí dohody o sdílení příjmů v hodnotě miliard dolarů výměnou za to, že se stane jejich výchozím vyhledávačem.
Od začátku bylo jasné, že jde o nejvýznamnější federální žalobu proti technologickému gigantu od devadesátých let, kdy se americká vláda do boje s Microsoftem pustila. A administrativa měla štěstí, že natrefila na správného člověka v justici. O soudci indického původu s prestižním právním vzděláním ve Spojených státech se už minimálně jednou v médiích hojně psalo.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu