0:00
0:00
Z nového čísla14. 2. 20153 minuty

Když se Babiš zlobí

Šéf strany už ví, jak se zbavit nepohodlných lidí

V pořadí třetí změna v Sobotkově vládě dostává hnutí ANO do podezření, že používá způsoby, které v předvolební kampani vytýkalo zdejším zavedeným stranám. Ministryně spravedlnosti Helena Válková neodchází proto, že by nezvládala plnit odborné úkoly – nebo o tom alespoň nic nevíme. Mnohem spíše mizí ze scény proto, že se znovu rozhořel boj o politický vliv na českou justici. Ve hře je kontrola nad vyšetřováním závažných případů a podobou zákonů, které by mohly svázat ruce politikům při správě veřejného majetku, státních podniků a zadávání zakázek. Navržený nástupce Válkové Robert Pelikán má už před přijetím funkce velký úkol: přesvědčit veřejnost, že bude reformátorem justice, a nikoli vykonavatelem nečitelných záměrů hnutí ANO.

Že je Andrej Babiš s Helenou Válkovou nespokojen, není žádná novinka. V kuloárech se o ní vicepremiér už dlouho vyjadřuje s despektem, vyčítal jí skluz v přípravě důležitých zákonů a nelíbily se mu její na veřejnosti propírané hádky s kolegy. Babiš zároveň špatně nesl, že Válková ho ne ve všem, co po ní žádal, poslechla. Když například před časem chtěl, aby zablokovala jmenování Jana Sváčka místopředsedou vrchního soudu – Babiš důvod své výhrady vůči tomuto soudci nikdy nespecifikoval –, ministryně to odmítala s argumentem, že nemůže zasahovat do justice.

↓ INZERCE

Tlak na konec Válkové vygradoval během posledního měsíce. O detailech nikdo nechce mluvit pod svým jménem, ale z dostupných svědectví víme, že ji postupně navštívilo několik vysokých představitelů ANO s výzvou, ať neprodleně odstoupí. Šéf hnutí Babiš jako nejzazší termín stanovil konec února, kdy se koná stranický sněm. Na něm chtěl představit nového šéfa rezortu, advokáta Roberta Pelikána.

Výměnu vicepremiér neprobíral s kolegy ve svém hnutí. Poté co se rozhodl, oznámil verdikt pouze několika nejbližším důvěrníkům. Ti pak měli za úkol jeho vzkaz doručit Válkové. Lidé, kteří mají v ANO k ministryni blízko, popisují, že průběh schůzek o jejím odvolání byl značně nestandardní. Žádost o rezignaci měla být totiž od několika vysokých funkcionářů hnutí, kteří s ní o věci jednali, opakovaně doplněna výhrůžkou, že pokud neuposlechne, „bude se divit, co o ní bude vycházet v novinách“.

Rekonstrukci odvolání Válkové, informace o jejím nástupci Pelikánovi i důvody, proč mohl Babiš chtít ministryni odvolat, čtěte v novém Respektu 8/2015, který vychází v pondělí 16. února (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].