0:00
0:00
Rozhovor4. 2. 202513 minut

Návrat žen z rodičovské dovolené do placené práce je kritický moment. Tam vzniká druhá směna

Se zakladatelkou projektu Férová domácnost Martinou Dvořákovou o partnerském auditu, o tom, jak se podělit o chod rodiny a proč to bude mít pozitivní dopad i na muže

Když se během pandemie takřka veškerý život přesunul za dveře domovů, považovala to Martina Dvořáková za šanci proměnit tradiční model dělby práce v domácnosti. „Přišlo mi, že konečně máme příležitost se bavit o tom, jak je neplacená práce důležitá pro společnost a jak bez ní nemůžeme být,“ vzpomíná dvojnásobná matka, která tehdy byla na rodičovské s mladší dcerou. Místo toho absolventka sociálních studií sledovala, jak si ženy k péči o domácnost přibraly ještě pomoc dětem s on-line výukou a k tomu se snažily na dálku pracovat. Revoluce tak nepřišla a s koncem pandemie se vše vrátilo do starých kolejí. „V tu chvíli jsem si řekla, že rozčeřím vody: že je to příležitost nenechat téma utichnout,“ popisuje, jak na podzim roku 2023 založila projekt Férová domácnost.

Na svém webu publikuje rozhovory s manželskými páry o tom, jak mají nastavenou dělbu práce, kromě toho nabízí také audit domácnosti. Páry si ho mohou stáhnout, což dosud udělalo třináct tisíc lidí. Pak si u vyjmenovaných domácích prací každý vyhodnotí, nakolik se jim podle jejich názoru věnuje sám a nakolik partner. „Cílem není vyvolat pocit soutěživosti, ale debatu – a posoudit, jestli je to takto v životní fázi OK pro oba,“ říká Martina Dvořáková s tím, že zásadní je, aby si pak dvojice nad výsledky sedla, porovnala si, jestli chod domácnosti vidí stejně – a zda by dělba úkolů nemohla být férovější. 

↓ INZERCE

Žijete ve férové domácnosti? A jak byste ji definovala?

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc