0:00
0:00
Z nového čísla18. 3. 20112 minuty

Co jsou a nejsou emaři

Patka sčesaná do tmavě podmalovaných očí, piercingy ve tváři a náklonnost k plyšákům s vydloubnutými očičky. Tohle je obecná představa o subkultuře emo. Čeští a norští výzkumníci zkoumali, jací jsou tihle teenageři doopravdy.

Martin Kuška
Nestydět se za svoje city, svoje emoce, připustit si, že k životu patří radost i smutek. To je emo.
Autor: Radek Trnka

Kristinu nepřehlédnete. Na první pohled upoutá její výrazný účes, kterému Kristina věnuje každý den skoro hodinu: černě obarvené dlouhé vlasy s tmavě modrými pramínky, patka padající do očí, symbolicky vyjadřující odtažitý postoj k většinové společnosti, výrazné černo-modré líčení kolem očí, dva piercingy v blízkosti rtů. Sedmnáctiletá středoškolačka byla jednou ze třicítky oslovených mladých lidí, hlásících se k subkultuře emo, kterých jsme se ptali, co pro ně jejich styl znamená, jak žijí, jak se liší od svých spolužáků a co si myslí, že budou dělat za dvacet let. Narazili jsme na lidi kreativní, zejména hudebně a výtvarně, poměrně sečtělé a schopné se zorientovat v současném světě a autenticky jej prožívat, přičemž posledně jmenované ale nemusí být zrovna záviděníhodné. Emaři nám nabídli také netradiční pohled na „naši“ většinovou společnost.

Emo se v České republice týká odhadem dvou až tří tisíc mladých lidí, ale pokud se zaměříme na globální internetovou fanouškovskou komunitu emaři oblíbených kapel, dostáváme se k číslům v desítkách milionů.

↓ INZERCE

Celý článek o subkultuře emo si můžete přečíst v novém čísle Respektu, které vychází v pondělí 21. 3. 2011.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].