0:00
0:00
Vaše dopisy26. 6. 20092 minuty

Čekají vás mraky zábavy

Astronaut


Opožděně jsem se dostal k přečtení tohoto článku a našel jsem tam několik nepřesností, které stavějí celý projekt do poněkud jiného světla.

Že Guns of Patriots nejspíš přišel na 70 milionů dolaru a nikoliv miliard, to je jen maličkost. Horší je to s tvrzením, že „hráč zmáčkne tlačítko, počítač na druhém konci Ameriky příkaz provede a hráč vidí odezvu na své obrazovce, což se vše stane během jedné tisíciny vteřiny". Toto samozřejmě není technicky možné - ani teď ani třeba za tisíc let. Uvažte, že data se nejvýše (v ideálním případě) mohou šířit rychlosti světla, která je 300 tisíc kilometrů za vteřinu. Za tisícinu vteřiny tedy bude naše odkliknutá žádost s příslušnými daty v super sci-fi případě nanejvýše 300 kilometrů daleko (když nepočítáme, že data se přenášejí přes několik úrovni software a hardware). Pokud bychom za tisícinu vteřinu měli mít zpátky i výpočet, pak musíme tuto vzdálenost vydělit dvěma, a to jsme zatím nedali vůbec žádný čas Vašemu "výkonnému počítači" aby žádost nějak rozumně zpracoval.

Prakticky vzato je stále přesun většího objemu dát na větší vzdálenost problém, zejména jde-li o výpočty v reálném čase (tedy pokud záleží na odezvě v řadu několika setin vteřiny). Ačkoliv obecně lidé žijí v domnění, že universum Internetu se „smršťuje“ a svět se stává díky rychlému Internetu menším, pravdou je, že díky konečnému omezení komunikace rychlosti světla se vlastně svět Internetu rozpíná - čím rychlejší máme počítače, tím je komunikace relativně pomalejší a počítače se od sebe relativně vzdalují. V současné době jsme ale ještě zdaleka nedosáhli této mezní rychlosti komunikace, takže nás to zatím nemusí trápit. S tím souvisí další chyba, a totiž že stačí „připojení 1.5 MB za sekundu, což není nic převratného“. Ve skutečnosti je běžné rozšířena rychlost připojení 1.5 Mb za sekundu (bít nikoliv bytě), neboli osmkrát nižší. Toto omezení bude ovšem překonáno i u nás v řadu několika málo let a připojení přes 20Mb/sec je už dnes v některých zemích běžné.


Marek Prochazka


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].