0:00
0:00
V pasti pohlaví18. 4. 20254 minuty

Tahle země není pro děti

Zdržuje se další opatření, které mělo pomoci nejslabším – dětský ombudsman

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota a Silvie Lauder.

Tentokrát to bude příspěvek z (ne)oblíbeného cyklu, který pracovně nazývám „Já jsem to říkala“. Mohla bych v něm mít zálibu z egoistických důvodů – protože někdy zkrátka dojde na moje slova, která v době jejich vyslovení zhusta nejsou brána úplně vážně. Namísto pocitu zadostiučinění se však dostaví spíše hořkost, protože v určitých otázkách bych se raději mýlila.

Na konci ledna jsme s kolegyní Zuzanou Machálkovou ve Výtahu Respektu řešily, že po čtyřiatřiceti letech od okamžiku, kdy jsme se k tomu jako země zavázali, se konečně podařilo schválit zřízení specializovaného veřejného ochránce práv dětí. Přesněji – tehdy prošla novela zákona Poslaneckou sněmovnou, následně ji schválil Senát a v polovině března podepsal prezident.

Funkce dětského ombudsmana či ombudsmanky má vzniknout od 1. července a slibuje přidat silný hlas do systému ochrany dětí, v němž má Česko stále značné mezery. Kromě toho, že bude řešit případy konkrétních dětí, bude mít také možnost vstupovat do soudních řízení nebo se vymezit vůči pochybením jiných aktérů.

↓ INZERCE

Například když orgánu sociálně-právní ochrany dětí trvá příliš dlouho, než najde náhradní rodinu pro opuštěné dítě, protože víme, že zejména v prvních měsících a rocích života je klíčové, aby nezůstalo zapomenuté a opuštěné v nemocnici. Plus nová funkce slibuje mimořádně zajímavé novinky, kdy k rozhodování o dětech budou přizvány – pozor – přímo děti samotné, a to ve formě poradního orgánu.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc