0:00
0:00
V pasti pohlaví23. 8. 20244 minuty

Co čumíš, frajere? Praktický návod, jak se otestovat v zírání

Jedním z důvodů, proč stále dochází k obtěžování ve veřejném prostoru, je lhostejnost ostatních

Dlouze zírejte a čekejte na výsledek. (Fanoušci Baníku na utkání s týmem Celtic Galsgow)
Autor: Profimedia.cz

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota a Silvie Lauder.

Na bouři kolem kampaně organizace Konsent, která upozorňuje na obtěžování ve veřejné dopravě, je pozoruhodných několik věcí. Počínaje tím, kolik kritiků kampaně neumí pořádně česky.

To je přinejmenším zajímavé v zemi plné strážců čistoty mateřského jazyka, které smrtelně uráží, když se nepřechylují příjmení cizinek nebo když někdo trvá na tom, že v českém školství pracují kromě učitelů také učitelky. Ne, „zírat“ neznamená to samé jako podívat se, omrknout, dokonce ani zahledět se. Stejně jako „cpát se“ neznamená uždibovat, ochutnat nebo se jednoduše najíst. Nikdo si nemyslí, že sousloví „najíst se v restauraci“ znamená „vtrhnu do kuchyně, začnu se ládovat přímo z hrnců a pak odejdu bez placení“. Opravdu si musíme takhle vysvětlovat význam a odstíny slov?

↓ INZERCE

Pokud je nicméně někdo stále zmatený, jak na lidi působí upřené zírání, je možné si to experimentálně ověřit: vyzkoušejte, ideálně v nějaké letenské hospodě, kde se scházejí hooligans AC Sparta. Nebo až přijedou do Prahy fanoušci Baníku, projděte se s nimi od nádraží na stadion, kde jejich klub hostuje, a pořádně a dlouze si je prohlížejte. Ale důkladně; doslova je hltejte s představou, že chcete být jejich součástí, nebo že je naopak nesnášíte.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc