Nejstarší cestovka na světě
Kniha Středověký turista zavede zájemce i do hostince, kde spal Jan Hus před popravou
Cestovat znamenalo ve středověku pohybovat se mezi pravdou a fikcí,“ konstatuje anglický historik Anthony Bale v úvodu své knihy Středověký turista. Ne že by dnešní situace byla dramaticky jiná. Stačí se podívat na nepočítaně příspěvků na sociálních sítích: také současní turisté o svých cestách předkládají přehnaně idylické, či naopak dobrodružné příběhy, které je nutné korigovat. Věčný souboj mezi pravdivým a zkresleným pohledem na okolní svět začal právě ve středověku s rozvojem evropské mobility a díky tomu může být Baleova kniha s podtitulem Poutníci, učenci a špioni na cestách, jejíž překlad nyní vyšel v Hostu, inspirativní i pro ty, které zrovna dvakrát nevzrušuje vracet se v čase stovky let nazpátek.
Fenykl, anýz, ocet a sůl
Bale letos oslavil padesátku v pozici profesora medievalistiky na Cambridgeské univerzitě. Zdálo by se, že taková kariéra vyžaduje uzavřít se na dlouhá léta do studovny. Jenže výlety do cizích krajů formovaly jeho život už od dětství. Jeho otec byl geograf, který se ve svém výzkumu průkopnicky soustředil na vliv jednotlivých regionů na preferované sportovní aktivity. Jablko nepadlo daleko od stromu. Také Bale mladší spojil vědecké bádání s pohybem a v případě nejnovější knihy projel kvůli rešerším cestování v pozdním středověku, konkrétně v letech 1300–1500, svět „od Cách až po Curych, od Akka až po Peking“.


Výsledkem logicky není žádný suchopárný výklad. Knihu naopak koncipoval jako vzrušující cestopis, v němž se opírá o desítky původních prací, skrz něž se tehdejší poutníci stejně jako dnešní uživatelé Instagramu toužili se svými zážitky pochlubit co nejširší komunitě. Bale postupně narazil na několik ilustrativních figur, které mu pomohly vidět středověký svět tak, jak ho vnímali současníci. A taky současnice. Jednu ze svých předcházejících knih věnoval Margery Kempe, křesťanské mystičce, která v 15. století vykonala řadu poutí po Evropě a sepsala o nich autobiografii. Zahrnula do ní i návštěvu Kostnice z roku 1414, kterou podnikla pár měsíců před začátkem koncilu, během něhož byl upálen Jan Hus.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu