Jaká síla přenesla ty ohromné balvany!
Kniha Josefa Koudelky Ruiny připomíná, co po nás všech jednou na světě zůstane
Fotograf Josef Koudelka oslaví příští týden úctyhodné sedmaosmdesáté narozeniny a oslavit to s ním lze na dálku hned dvěma způsoby: návštěvou jeho výstavy Ruiny, která probíhá až do konce března v pražském Uměleckoprůmyslovém museu, nebo nákupem stejnojmenné knihy. Ta obsahuje 40 panoramatických fotek, které pořídil v letech 1991–2017 v rámci svého posledního uměleckého projektu, který věnoval mapování archeologických lokalit ve Středomoří.
Navštívil jich více než dvě stě. Vynikajících fotek tudíž vzniklo mnohem víc a jeho rodné Česko má tu výhodu, že může mít do budoucna radost ze všech, kterých si uznávaný světoběžník váží. Do jeho výběru se mu jich vešlo 171 – a všechny přes zmíněné muzeum při příležitosti své výstavy věnoval státu. Tak jako to už dřív udělal s tisícovkami svých dalších prací.
Onu (dle autora a jeho pravé ruky Tomáše Pospěcha) nejlepší čtyřicítku v knize doprovázejí texty archeologa Alaina Schnappa a hlavně citáty cestovatelů a objevitelů, kteří se jimi kochali už stovky let před Koudelkou. Platí to třeba pro kamenný amfiteátr v řeckém Epidauru ze 4. století před Kristem, o kterém si 500 let po jeho vzniku cestovatel a zeměpisec Pausaniás poznamenal: „V posvátném okrsku mají Epidaurští divadlo, jež si podle mého soudu nejvíce zasluhuje pozornosti. Římská divadla sice předčí všechna ostatní výpravou, velikostí pak to arkadské v Megalopoli. Který však stavitel by měl odvahu závodit s Polykleitem, pokud jde o soulad a krásu? Polykleitos byl totiž ten, kdo vytvořil toto divadlo.“
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu