Vládní zprávy o důchodech, dluzích či klimatických změnách přebírají prvky z béčkových hororů. Postavám jde o přežití, přesto vždy pokračují směrem k záhubě. Ovšem když ekonomové poctivě čtou, co napsali v předchozích letech, občas zjistí, že společnost dokáže na hororové trendy reagovat lépe, než čekali.
Volební období na Novém Zélandu trvá pouhé tři roky. Vlády i ministerstva tak vždy hledají rychlá řešení, která přinesou viditelné výsledky, což moc nepomáhá prosazování dlouhodobých opatření.
Nový zákon o státní správě požaduje, aby ministerstva každé tři roky zveřejnila zprávu o dlouhodobých výzvách a jejich řešení. Zveřejnění je načasováno do poloviny volebního cyklu, aby vláda i opozice měly čas reagovat. První zkušenosti jsou rozpačité, ale naznačují, že jediným výsledkem nemusí být jen pěkné PDF, které nikdo nečte.


Ministerstvo financí má náskok – pravidelné reporty o fiskální udržitelnosti publikuje už od roku 2006. Kromě výhledu do budoucnosti se tak může ohlédnout i zpět. Právě přezkoumání původních předpovědí o dopadech stárnutí populace na důchody, zdravotní výdaje a státní rozpočet přineslo i pozitivní překvapení.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu