Co kdyby do Bratislavy nechtěli přijet
Bezpečnostní konference Globsec se přesunula ze Slovenska do Česka. Čeká stejný osud i zbytek prozápadně laděné slovenské společnosti?
Praha o víkendu poprvé hostila fórum Globsec – třídenní konferenci, které se účastnili vrcholní politici mnoha zemí světa, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, šéfové nebo vysocí manažeři velkých technologických firem – Microsoftu, Googlu a Mety – nebo třeba zástupci zbrojovek. Tato pozoruhodná akce svým rozsahem i účastí zdaleka přesahující podobná setkání v regionu střední a východní Evropy vznikla před devatenácti lety na Slovensku. A každoročně byla pořádaná právě tam – až do letoška, kdy se ji organizátoři rozhodli přesunout do Prahy. Z praktických důvodů o tom podle svých slov uvažovali už několik let – Praha podle nich poskytuje lepší zázemí pro pořádání tak velké akce, už jen proto, že je to větší město a jsou v ní vhodnější a větší místa pro jednotlivá setkání. K definitivnímu rozhodnutí odejít je ale přiměla až politika současné slovenské vlády, její útoky na západní spojence a příklon k putinovskému Rusku. „Báli jsme se, kdo všechno by třeba do Bratislavy odmítl přijet,“ vysvětlil pražské stěhování bývalý šéf slovenské diplomacie a člen přípravného výboru Globsec 2024 Miroslav Wlachovský.
Dobře pro nás?
Že je akce, které se účastnily stovky vlivných lidí z celého světa, obrovským přínosem pro Prahu a Česko, asi není třeba dlouze vysvětlovat – nebyla to jen veřejná setkání před diváky, na kterých se lídři států, mezinárodních organizací i firem bavili o klíčových ekonomických a politických výzvách současného světa. Jindy nedosažitelnou možnost neformálně se sejít a navazovat cenné kontakty – ať už v byznysu, nebo v politice – dostali díky Globsecu taky členové zdejší podnikatelské a politické elity. O tuto příležitost tedy jejich protějšky na Slovensku přišly. Vládě Roberta Fica to zřejmě nevadí – osobním zájmům a světonázoru Ficova týmu akce, jako je Globsec, nekonvenují, politicky vzhlíží spíše k autokratickému režimu Viktora Orbána v sousedním Maďarsku a stále viditelněji i k Rusku. Evropskou unii vnímá jako zkaženou, degenerovanou a tvrdí, že Brusel i Washington přihlížejí krveprolití na Ukrajině a nesnaží se kyjevskou vládu donutit k odevzdání kusu ukrajinského území a vzdání se Rusku.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu