0:00
0:00
Agenda14. 10. 20233 minuty

Kdo tady potřebuje rozumět Arabům a Ukrajincům?

Astronaut

V roce 2015 se západní Evropa vzpamatovávala ze série krvavých útoků islamistů, takzvaná uprchlická krize byla na vrcholu a samozvaný Islámský stát rozšiřoval své území v Sýrii a Iráku. Česko zjistilo jednu věc: že tomuto světu, který ťuká na unijní dveře, moc nerozumí. Arabistů či turkologů, kteří se ve světě Blízkého východu orientují a mohli by politikům nabídnout užitečnější vhled, než jsou emoce a dojmy na sociálních sítích, tu bylo málo. A jejich obory navíc dlouhodobě skomíraly. A netýkalo se to jen jich. „Říká se jim malé obory a podle počtu studentů to platí na celé čáře. Svým významem jsou však pro každou evropskou zemi spíše ‚velké‘. Ukrajinisté, arabisté, turkologové, znalci perštiny, hebraisté a mnoho dalších odborníků na českých univerzitách svádějí co chvíli zápas o přežití,“ psala v březnu toho roku naše reportérka.

Vychovat nové odborníky není úkol na půl roku, ale na půl generace. Atentáty však vcelku rychle ustaly, příchody uprchlíků se staly běžnou součástí unijní reality, Islámský stát začal ztrácet území stejně rychle, jako ho předtím získal, takže český stát ztratil motivaci a se systematickou výchovou odborníků nezačal. Čas ukázal, že to nebylo prozíravé, protože komplikovanost světa spíše roste, než by se zmenšovala. Opomíjená Ukrajina, kde v roce 2015 začal po první ruské expanzi panovat – očima blahosklonného zahraničí viděno – útěšný klid, se loni po dalším ruském útoku stala bojištěm o budoucnost kontinentu a znalci oboru ukrajinistika jsou žádané zboží. Současné dění v Izraeli možná povede k větší válce a chápání složitých motivací všech tamních aktérů bude také nutné.

↓ INZERCE

Zpátky do roku 2015: zástupci takzvaných malých oborů na Filozofické fakultě Karlovy univerzity tehdy oslavovali fakt, že se jim podařilo uniknout zániku a zajistit si financování na dalších pět let. Ministerstvo vnitra sice přestalo s každoroční desetimilionovou podporou pro tyto strategické obory, ale ujalo se jich ministerstvo školství (s trochu nižší částkou), a na dalších pět let si tedy mohly oddechnout. Odborníci ale už byli z tahanic o peníze unavení a – jak píše dobový Respekt – přišli s plánem, „jak jistotu pro své studenty i obory a pro stát, který tyto odborníky potřebuje, zvýšit – zastřešit malé obory Institutem pro studium strategických regionů, jako to udělala například Francie. Státní příspěvek by se měl získávat nejen ze školství, ale dlouhodobě třeba i z ministerstva zahraničí nebo obchodu. Zastřešující institut by také lépe dosáhl na evropské dotace a granty pro malé obory, které by pak mohl rozvíjet i dalšími odborníky.“

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc