Kabinet Petra Fialy schválil ve středu jednu z historicky nejdražších investic této země. Nákup 24 letounů F-35 za 106 miliard korun, k nimž musíme připočítat dalších 44 miliard korun na infrastrukturu, se v top seznamu zařazuje hned za jadernou elektrárnu Temelín. A ani tím investice nekončí: aby byla letadla plně využitelná v boji, bude armáda potřebovat zbraňovou a digitální modernizaci za dalších přibližně 250 miliard korun, a to už Temelín překoná. Vláda i ministerstvo tvrdí, že investice půjdou zásadně z rozpočtu armády, který je poprvé v novodobé historii plánován s ohledem na nákupy v dalších deseti letech. Nová struktura zahrnuje „schéma přezbrojení“ a papírovou jistotu, že na něj budou peníze.
Část opozice investici neschvaluje a má v ruce docela silné argumenty. Americká armáda používá F-35 už od roku 2015, ale stále vychytává mouchy velmi sofistikované technologie. Kvůli opravám a údržbě je v tuto chvíli v USA „uzemněno“ o polovinu více strojů, než se předpokládalo. Jen za poslední dva roky ztratilo americké letectvo čtyři stroje při běžných cvičných letech – což je vysoký počet oproti „normálním“ stíhačkám.
Další výhradou je fakt, že velmi sofistikované letouny by se bez špičkového letiště, technologické infrastruktury a digitálního propojení s dalšími druhy vojska staly jen „předraženou hračkou“. A tenhle scénář není nepředstavitelný – česká vláda či ministerstvo obrany v minulosti ještě nikdy nedokázaly dodržet strategické plány nákupů. Měnily se co pár let a armáda byla vyzbrojována spíš nahodile. Podobné selhání plánů by bylo v případě F-35 fatální.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu