Ministr spravedlnosti po třech měsících váhání jmenoval Radima Dragouna šéfem Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. A v médiích se začalo debatovat, zda muž, kterého jmenoval před pěti lety (po výběrovém řízení) do vrcholné bezpečnostní funkce ředitele GIBS Andrej Babiš, nebyl poplatný předsedovi ANO a jestli si nenese do nové funkce přehnaný respekt k politikům, tentokrát z ODS. Jestli dokáže bránit nezávislost státních zástupců a nebude nevhodně zasahovat do personálního složení a práce úřadu, který je od zásahu na úřadu vlády Petra Nečase dlouhodobě v nemilosti ODS.
Radim Dragoun zvítězil ve výběrovém řízení. Je vhodné dodat, že se do něj přihlásili tři soupeři, a kdyby vyhrál kdokoli z nich, bylo by to v pořádku. To, že do soutěže nešla žádná obskurní persona, je dobrá zpráva. V branži totiž funguje silné povědomí, že třeba politikům poslušné nýmandy by dnes už nepřijala ani poměrně sebevědomá soustava státního zastupitelství, ale ani samotní politici – protože by jednoduše ztratili kredit nejen v odborné obci, ale i na veřejnosti.
Pro část státních zástupců by byl vhodnějším šéfem VSZ v Olomouci Adam Bašný. Má kredit, v minulosti projevil odvahu, když se postavil nepřijatelným způsobům někdejší nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Navíc dobře zná poměry a žalobce v Olomouci. To poslední by asi zároveň bylo na překážku mise, která podle názoru mnoha žalobců nového šéfa v Olomouci čeká. Usmířit politiky atakovaný a uzavřený úřad s dalšími stupni soustavy a přesvědčit veřejnost, že experti z VSZ Olomouc pracují nestranně a už zmíněná akce na úřadu vlády, po níž padla Nečasova vláda, a další případy olomouckých žalobců, které sahají do politických kruhů ODS, sociální demokracie či lidovců, nebyly či nejsou nějakou politickou zakázkou.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu