Impérium začíná v Africe
Wagnerovci spektakulárně pronikli do nejchudších afrických států. Jejich vliv přesto zůstal omezený.
Poslední měsíc svého života na sebe Jevgenij Prigožin upoutal pozornost jen třikrát – a vždy se to týkalo Afriky. Pochválil vojenský puč v Nigeru. Ochomýtal se v kuloárech rusko-afrického summitu v Petrohradu. A minulé úterý odkudsi z polopouště světu oznámil, že wagnerovci šíří slávu Ruska do všech kontinentů a Afričanům budou dál přinášet svobodu. Podle zdrojů Christa Grozeva z investigativní skupiny Bellingcat pobýval v západoafrickém Mali, kde se snažil zabránit tomu, aby tamní operace jeho žoldnéřské skupiny převzala ruská rozvědka GRU.
Afrika byla základem Prigožinova impéria, které se zdaleka neopíralo jen o ozbrojené žoldáky. Klíčovou součástí byly dezinformační kampaně, které využívaly čerstvé dostupnosti chytrých telefonů a služby WhatsApp v afrických městech. Šířily různé spiklenecké teorie a rozfoukávaly například hněv na Francii, bývalou koloniální mocnost, a na její neúspěšnou vojenskou intervenci proti islamistickým milicím v Sahelu. V chudých zemích s dosti vyprahlou mediální krajinou financoval i některé novináře či rozhlasovou stanici. Tato jeho propagandistická kampaň přinášela za málo peněz hodně užitku.
Kolem wagnerovců v Africe se rozšířily mnohé legendy, které je užitečné trochu uzemnit. I když se z četnosti zpráv o jejich akcích může někdy zdát, že Prigožinovi muži smetli celý kontinent, skutečnost je mnohem skromnější: armáda někdejšího Putinova kuchaře pronikla jen do kolabujících a řídce osídlených států a její moc se nikdy nerozprostřela do lépe fungujících, ekonomicky silnějších a politicky vlivnějších zemí Afriky.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu