Aktuálně připomínané padesáté výročí zrodu hip-hopu ponouká k různým retrospektivám, bilancím i průlomovým interpretacím žánru. Nový pohled nabízí i čtyřdílná dokumentární série Netflixu nazvaná Ladies First: A Story of Women in Hip-Hop, do češtiny přeložená poněkud pompézně a státnicky První dámy amerického hip-hopu.
Režisérka Hannah Beachler sleduje na příkladech inovátorek a průkopnic rapu zlomové okamžiky, případně témata, na nichž je možné ukázat, jak moc byly ženy v tomto žánru upozaďovány. Mezi zpovídanými figuruje kupříkladu Sha-Rock, která je považovaná za vůbec první ženu, jež si vzala do ruky mikrofon a začala rapovat. Hovoří tu také Roxanne Shanté, jejíž skladba Roxanne’s Revenge (natočila ji v pouhých čtrnácti) byla prvním diss trackem a rapperka si následně umění „stěru“ tříbila v mnoha freestylech.
„Pokud jde o historii hip-hopu, ženy jsou vnímány jako výjimky, které se prosadily v mužském teritoriu, a ne jako osoby, které tuto kulturu samy vytvářejí,“ vysvětluje v prvních minutách akademička Joan Morgan z Newyorské univerzity. Série se pokouší tento mylný výklad narovnat. Přestože to v některých okamžicích dělá těžkopádně, didakticky a nikterak vynalézavou formou, je podmanivé nahlédnout historii žen v rapu ne jako příběh těch, které se snaží dostát mužským kritériím, ale těch nespoutaně si tvořících svá vlastní – byť jejich přínos nemusí být patřičně doceněn. Jak říká nekompromisně na konci prvního dílu návrhářka April Walker, jejíž vkus spoluvytvářel hiphopovou módu a trendy: „Nečekáme, až ostatní lidé ocení, jak jsme skvělé. Víme, že jsme hustý. A jim to časem taky dojde.“
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu