0:00
0:00
22. 4. 20232 minuty

Chybami se člověk učí

Jak je možné, že ačkoli se nová obří raketa Elona Muska změnila krátce po startu v déšť ocelových střepin snášejících se do vod Mexického zálivu, mluví podnikatel a jeho firma SpaceX o úspěchu? Odpověď je jednoduchá: úspěchem je už jen to, že se raketa s kosmickou lodí Starship vůbec odlepila od startovací rampy a úplně ji nezničila. S výbuchem se počítalo, necelé čtyři minuty letu do výšky 39 kilometrů přinesly cenná data. Muskova strategie dobývání vesmíru bývá označována jako „failing to succeed“ – ve volném překladu „chybami se člověk učí“.

Je to jiná cesta, než jakou se ubírá NASA. Federální agenturu placenou ze státního rozpočtu svazují ohledy třeba na to, aby se zakázky pro soukromý sektor rovnoměrně rozprostřely po celých USA, a také skutečnost, že jí politici často mění zadání. Když loni na podzim po mnoha odkladech poprvé odstartovala její raketa SLS, tvářili se odborníci rozpačitě. Raketa pro lety k Měsíci, jejíž vývoj začal již kolem roku 2010, v době, kdy SpaceX teprve dokončovala svoji mnohem jednodušší raketu Falcon 9, byla v okamžiku vzletu už vlastně zastaralá: její provoz je drahý, před startem vyžaduje těžkopádnou manipulaci a na rozdíl od Muskových raket neumí přistávat.

↓ INZERCE

Rakety SpaceX se naproti tomu vyznačují snadnou údržbou a operativností. A Elon Musk se ve svých ambicích rozhodně nedrží při Zemi. Chce postavit flotilu 1000 starshipů, které budou moci startovat již hodinu po přistání, a každý z nich vynese do kosmu bezprecedentních 150 tun nákladu. Pokud se to podaří, cesty na Měsíc, či dokonce na Mars budou mnohem dostupnější. A jiná je i zmíněná Muskova strategie: na úvod SpaceX staví současně osm starshipů, monster zahrnujících nejvýkonnější raketu všech dob, a počítá s tím, že část z nich při zkouškách selže. Chyby se opravují za pochodu, do konce roku se uskuteční nejméně jeden další start a časem to vyjde. Mohou nás trápit ekologické souvislosti tohoto dobrodružství, můžeme se ptát, proč peníze nevěnovat raději na vylepšení elektromobilů, ale jako cesta do kosmu je to zkrátka super.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].