Politický a soudní zápas, který se ve Spojených státech vede o dostupnost interrupcí, dál pokračuje. Nejvyšší soud loni v červnu zrušil federálně platné právo na potrat, část států zákrok dále povoluje bez omezení, jinde byly potraty s větší či menší důsledností zakázány. I ve státech, kde interrupci nelze legálně podstoupit na klinice, ovšem mohou ženy využít potratovou pilulku, kterou si na dálku nechají předepsat a obdrží ji poštou.
Systém distribuce a využití látky zvané mifepriston, který byl nastaven a schválen federálním Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), ovšem v posledních měsících napadlo několik žalob v různých státech USA. Na počátku dubna jedna z nich uspěla v Texasu, kde tamní federální soud na podnět skupiny lékařů a organizací odmítajících interrupce potratovou pilulku de facto zakázal. Okamžitě poté se rozběhla složitá právní debata, kterou dále komplikovala skutečnost, že ve stejný den jiný federální soud, a to ve státě Washington, naopak legálnost pravidel, za kterých se v zemi mifepriston distribuuje a používá, potvrdil.
Minulou středu na texaský rozsudek předběžně zareagoval příslušný odvolací soud. Trojice federálních soudců rozhodla, že je pozdě napadnout schvalovací proces FDA, který se udál už v roce 2000, a zrušila absolutní zákaz pilulky, který vydal nižší soud. Příliš pozdě podle soudců naopak není pro další bod žaloby – tedy napadení dodatečných pravidel, jimiž FDA dostupnost mifepristonu od roku 2016 postupně zvyšovala (třeba tak, že umožnila objednat si jej poštou, místo osobní návštěvy u lékaře, a prodloužila jeho využití z maximálně sedmého na desátý týden těhotenství). Odvolací soud tedy zachoval legalitu mifepristonu, ale omezil k němu přístup. Nová pravidla budou platit, dokud odvolací soud neposoudí případ podrobněji. Kdy padne konečné rozhodnutí, zatím není jasné. Ani potom ale nebude definitivně jasno – ministerstvo spravedlnosti se nejspíš odvolá k Nejvyššímu soudu.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu