Co se zvládání pandemie týče, přichází dnes ze světa do Evropy jen omezený počet dobrých a povzbudivých zpráv. Jistou inspirací vhodnou k následování jsou v tuto chvíli pro Evropany v podstatě jen tři země: Austrálie a Nový Zéland, které zatím dokážou takřka dokonale kontrolovat šíření viru, a Izrael. Tam se sice virus šíří stejně rychle jako v Evropě, ale tamní administrativa nejlépe na světě ovládá logistiku očkování. Od minulého pondělí se proto i tam začal život pomalu vracet do normálu.
Země se silnými, dobře organizovanými a schopnými úřady zaplatila v zájmu ochrany svých občanů za dávku vakcíny násobně víc než jiné státy světa, díky čemuž dostala látku jako jedna z prvních a od poloviny prosince dodnes dokázala alespoň první dávkou naočkovat už víc než polovinu svých občanů. Týden po druhé dávce dostane každý Izraelec takzvaný zelený pas, který svým držitelům otevře bary, divadla, restaurace, hotely, tělocvičny nebo synagogy. Do Izraele se vrátí i koncerty, i když s omezeními: hudbu může poslouchat nanejvýš tři sta lidí uvnitř a pět set lidí venku. Volný vstup k zábavě a kultuře se týká také asi tři čtvrtě milionu lidí, kteří nemoc prodělali v posledních měsících a na očkování budou mít nárok až později.
Zelený pas má podobu QR kódu, který s sebou spolu s průkazem totožnosti mohou lidé nosit v telefonu nebo vytištěný na papíře. Prozatím je platný na šest měsíců. Jak bude projekt pokračovat, to bude záležet na imunitě celé populace a množství lidí, kteří očkování…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu