Jsme jen opraváři
Esther Duflo a Abhijit V. Banerjee proměnili pohled na řešení světové chudoby. Teď se zaměřili na problémy bohatých společností.
Důvodů k sebevědomí mají víc než dost. Pokud je však někdo z výrazných tváří soudobé intelektuální debaty symbolem pokory, jsou to ekonomové Esther Duflo a její manžel a vědecký kolega Abhijit V. Banerjee. A platí to jak pro jejich přístup k vlastním znalostem, tak pro metodu, již používají při zkoumání svého ústředního tématu – světové chudoby. „Snažíme se nezvládnutelně velký problém chudoby rozložit do menších, lépe identifikovatelných problémů, pro něž se dají najít řešení,“ vysvětlila Duflo týdeníku Die Zeit.
Právě za poznatky vedoucí k potírání chudoby, které pomohly zlepšit životy milionů Afričanů a Asijců, byli v roce 2019 společně oceněni Nobelovou cenou za ekonomii. Duflo se ve svých 46 letech stala vůbec nejmladší laureátkou a teprve druhou ženou v tomto oboru. V té době už výzkumní a životní partneři svůj záběr rozšířili a aplikovali své metody na témata, která otřásají bohatým světem: migraci, mezinárodní obchod, změnu klimatu, mizení pracovních míst vlivem nových technologií.
Výsledkem byl bestseller Good Economics for Hard Times. Better Answers to Our Biggest Problems (Dobrá ekonomie do zlých časů. Lepší řešení našich největších problémů) vydaný krátce po zisku prestižního ocenění. Na obalu jsou pochvaly od tak různých autorit, jakými jsou Bill Gates, ikona radikální levice Janis Varufakis a liberální The Economist. Autorské duo přitom hned na začátku skromně píše: „Ekonomové se samozřejmě často mýlí a nepochybně i my se na následujících…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu