0:00
0:00
Agenda23. 5. 20212 minuty

O ostýchavosti

Astronaut

Vždycky záleží na úhlu pohledu a týká se to i problematizace kauzy Andreje Babiše na půdě EU. Minulý týden proběhla už třetí debata v Evropském parlamentu o tom, že šéf české vlády spolurozhoduje o rozdělení dotací, které následně končí v podniku, jejž kdysi založil, dlouho vlastnil a dodnes kontroluje. Tento týden europoslanci schválí obsah už druhé rezoluce o Babišovi a začátkem června se o ní bude hlasovat v celém sedmisethlavém sněmu. Od evropské kritiky Babiše si tak v dohledné době neodpočineme.

Na někoho to může působit, že si v Evropě na Babiše zasedli a vedou proti němu kampaň; právě takhle celou věc rámuje sám Babiš. Ostatně maďarští investigativci loni zveřejnili sérii zjištění, že rodina Viktora Orbána, konkrétně jeho otec a švagr, patří k největším statkářům v zemi a zbohatli zejména na evropských dotacích. Prověřování, zda se také maďarský premiér nachází v situaci střetu zájmů, ale zatím žádné neprobíhá.

↓ INZERCE

Na zvedání české kauzy se proto dá dívat ne jako na přepálené grilování Babiše, ale jako na příklad nedostatečné pozornosti vůči dalšímu premiérovi. Má-li být cílem férové a transparentní utrácení bruselských miliard po Evropě, není obhajitelné, proč by se Orbánova rodina měla auditorům vysmýknout. Proč se tak zatím děje, není jasné. Odpověď leží v každém případě na straně Evropské komise. Jejím úkolem je podobné kroky iniciovat.

Z vývoje případu Andreje Babiše je možné vypozorovat, že se komise vesměs ostýchá zakročit proti národním lídrům. Lhůty u…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc