Na sklonku minulého roku oznámilo ministerstvo kultury třetí výzvu programu Covid kultura, z něhož budou vedle herců, hudebníků, tanečníků, akrobatů a spolupracujících technických profesí podpořeni i ti, kdo pracují v oblasti audiovize nebo výtvarného umění. Z široké škály umělců tak zůstávají opomenuti jedině spisovatelé.
Stejně jako celou oblast kultury zasáhla pandemie i literaturu a s ní knižní trh. Ale zatímco nakladatelé či distributoři si mohou náklady na zaměstnance kompenzovat kurzarbeitem a knihkupci příspěvkem na nájemné, ti, kdo podstatu oboru vytvářejí, jsou bráni na hůl. Na autory a autorky přitom současná situace dopadla stejně jako na zbytek kulturní obce.
Možná to státní úředníky překvapí, ale i spisovatelé musí platit nájem a živit potomky. Také oni fungují v souřadnicích rodin, takže je zavřené školy přinutily celé dny pečovat o děti, řešit omezenou možnost pracovat, i oni se potýkají se zdravotními či existenčními starostmi. Psát se doma za takových okolností spíš nedá a tichá veřejná místa byla letos převážně nedostupná, stejně jako odborná literatura, která uvízla v zavřených akademických pracovištích a knihovnách.
Většina autorů za uplynulý rok doslova zplakala nad výdělkem. Knihkupectví byla zavřená, prodej knih přes e-shopy se smrskl, příjmy z her byly kvůli zavřeným divadlům skoro nulové, veřejná literární čtení a stipendii podpořené tvůrčí pobyty, které jsou významnou částí spisovatelských příjmů, se nekonaly. Ztráty se možná špatně…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu