Už nám nikdo nezbyl
S britskou ministryní pro Evropu Wendy Morton o tom, jak reagovat na ruskou agresi a jak moc důležitý region je střední Evropa pro Velkou Británii
Česká republika se ocitla v podobné situaci jako Velká Británie před třemi lety. V obou zemích útočili agenti ruské vojenské rozvědky GRU – v Česku ve Vrběticích, v Británii novičokem v Salisbury. Když se na útok v Salisbury podíváte s odstupem, jakou největší lekci si z toho Britové odnesli?
Zkušenost, kterou jsme měli v roce 2018 s útokem v Salisbury, opravdu ukázala hodnotu kolektivní odezvy proti agresi. Informovali jsme tehdy spojence o tom, že Rusko s největší pravděpodobností stálo za útokem v Salisbury, a naše diplomatické snahy následovalo největší masové vyhošťování ruských diplomatů, celkem jich spojenci vyhostili přes sto. Jedna z hlavních zkušeností, kterou si odnáším, je, jak hodnotná je kolektivní reakce.
Proč zatím Velká Británie nevyhostila žádné ruské diplomaty na znamení solidarity s Českou republikou?
Nejdřív bych chtěla říct, že Velká Británie stojí plně při vás a máte naši plnou podporu. Tato situace ukázala, kam až jsou Rusové ochotní zajít ve svých škodlivých a nebezpečných operacích v Evropě. Je to stejný vzorec chování, který jsme viděli i v Salisbury. Co se týče vyhoštění, my jsme požadavek na kolektivní akci ve formě vyhoštění diplomatů velice podrobně zvažovali. Je ale velmi důležité zmínit, že po útoku v Salisbury jsme vyhostili všechny ruské zpravodajce, kteří měli diplomatické krytí. Zůstalo zde pouze minimální diplomatické zastoupení, a pro nás je velmi těžké vyhostit…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu