0:00
0:00
Agenda9. 5. 20218 minut

Miliarda tam a zase zpět

Machinace ostravské huti Sandžíva Gupty s emisními povolenkami testují limity státu, jak na svém území kontrolovat neprůhledný byznys

Ocelové město nechce přijít o svoji ocelárnu.

V první květnovou středu postává před bránou továrny Liberty Ostrava několik set dělníků v pracovních kombinézách. Vzduchem se nese řízná píseň Ocelové město od místní metalové skupiny Citron. Zaměstnanci největší české ocelárny se tu sešli v deštivém jarním odpoledni na demonstraci proti majiteli, kterým je britsko-indický globální magnát Sandžív Gupta. Tentokrát nejde o vyšší platy ani lepší pracovní podmínky – přivedl je sem strach, že se vlastník snaží vyvést peníze z ostravské pobočky do zahraničí a ohrozit tím existenci huti zaměstnávající šest tisíc lidí. „Před čtyřmi lety jsem se dostal do exekuce a až teď jsem to všechno splatil. Teď by se huť měla zavřít a já bych začínal někde znovu? To se mi nelíbí,“ říká jeden z demonstrantů Michal Mácha, který ve zdejší koksovně pracuje 16 let jako strojník a tak velký protest tu prý nepamatuje. Když má vysvětlit, co přesně továrnu ohrožuje, není si tak úplně jistý. „Odvádějí se odsud peníze, tak máme strach, že to tu chtějí vytunelovat,“ shrnuje nakonec svůj postoj urostlý muž v čepici s kšiltem.

Šéf místních odborů Petr Slanina souhlasí, že situace v nadnárodní skupině sahající od Británie až po Austrálii je nepřehledná, a nabízí přesnější popis situace. Ocelář Gupta, do jehož globální skupiny GFG Alliance ostravská továrna patří, má finanční problémy a k jejich vyřešení chce použít i peníze z české huti, soudí Slanina. Peníze z Ostravy se pokusil vyvést prostřednictvím takzvaných emisních povolenek, které převedl do své…

↓ INZERCE

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc