Dan Prokop si už další kávu nedá. Ve čtvrtek dopoledne se sice pracovní týden chýlí ke konci, nicméně pětatřicetiletý sociolog má za sebou tři rozhovory do médií a v nuselské kavárně teď usedl ke čtvrtému. Ve vlastní firmě založené loni v létě má navíc pět aktuálně rozjetých výzkumných projektů a doma dcerku, které bude v březnu rok. Zhruba pět káv denně je sice pro něj vcelku běžným nástrojem, jak vše zvládnout, ale Prokop se zvyku vzepře a objedná si bylinkový čaj.
Vždycky měl vysoké tempo, navíc mu na konci ledna vyšla první kniha, o níž teď s novináři mluví. Přestože jde ze dvou třetin o již publikovaný obsah, stala se totiž svého druhu událostí: recenze jsou pochvalné a za první dva týdny se z dvoutisícového nákladu prodalo 700 výtisků. Příjemně překvapené nakladatelství Host už objednalo dotisk. Příjemné překvapení neznamená, že by Host nevěřil kvalitám autora, spíš měli realistická očekávání ohledně knihy, která na 253 stranách upozorňuje na to, že česká společnost má mnohem hlubší a vážnější problémy, než si o sobě často myslí: s chudobou, rasovou diskriminací, vzdělávacím systémem, regionálními nerovnostmi, podobou veřejné debaty, nakonec i vnímáním sebe samé.
Navíc kniha ukazuje často přehlížené souvislosti mezi jednotlivými problémy, přičemž u některých témat se přesně strefuje do aktuálních problémů: Prokop třeba dokládá, že na výkon dětí ve škole nemá žádný jiný aspekt jejich životů tak zásadní vliv jako kvalita bydlení. Pokud chudé dítě bydlí s celou…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu