Změna kurzu
Cesta šéfa českého Senátu na Tchaj-wan naznačila, že globální dominance Číny má svůj strop. Zatím ovšem pouze v rovině gest.
Zkušený regionální politik Miloš Vystrčil dlouho váhal, jestli dotáhne do konce výbušný projekt svého náhle zesnulého předchůdce Jaroslava Kubery. Když se navzdory tlaku Číny rozhodl, že v roli šéfa Senátu pojede na Tchaj-wan, těsně před odletem to vypadalo, že misi odvolá kvůli omezením souvisejícím s pandemií. Nakonec se šestidenní cesta stala návštěvou, která pohnula globální šachovnicí, z místopředsedy ODS udělala politika, který ve východní Asii dostal od místních reportérů dotaz, jestli bude kandidovat na prezidenta, a pro české firmy se otevřel prostor, v němž – s ekonomickou krizí na horizontu – získaly pocit, že se mohou nadechnout. Ještě podstatnější pro budoucnost pak je, že se za Vystrčilovu cestu postavili klíčoví západní spojenci.
Ano, ale
Pobyt šéfa horní komory probíhal za mimořádného zájmu tchajwanských médií. S devadesáti členy byla česká výprava nejpočetnější za několik desetiletí, kdy Tchaj-wan začal ve sporu s kontinentální Čínou čelit mezinárodní izolaci. Vystrčil s sebou vzal sedm dalších senátorů a také pirátského primátora Prahy Zdeňka Hřiba, politiky pak doprovázela čtyřicítka zástupců vesměs menších soukromých firem. Každý jejich krok sledovaly místní televizní štáby. Zpravodajství o návštěvě bylo natolik všudypřítomné, až to viceprezidenta tchajwanského výzkumného institutu, jednoho z míst české návštěvy, přimělo říct: „Nejskloňovanějším slovem v tchajwanských médiích bylo dosud ITRI,“ uvedl zkratku své slavné instituce, která je…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu