Být dobrým pozemšťanem
Jak se musí lidstvo změnit kvůli ekologické záchraně Země
Není planeta B,“ zní jedno z hesel klimatického hnutí. A stejně se dá shrnout útlá knižní esej Zpátky na zem od francouzského filozofa Bruna Latoura, jež je stejně naštvaná jako ekologičtí demonstranti. Jeden z nejvlivnějších myslitelů současnosti tu dává do souvislosti několik jevů: deregulaci, růst nerovností, migraci a popírání klimatické krize. Kořeny podle něj mají v devadesátých letech – „právě v okamžiku, kdy někteří věřili, že dějiny skončily, začaly se pokradmu odvíjet dějiny jiné“. Vyvrcholením procesů bylo odstoupení USA od Pařížské dohody o změně klimatu v roce 2017; právě tento akt ho vyprovokoval k sepsání knihy, v níž píše naléhavěji, srozumitelněji a čtivěji než kdy dřív.
Emeritní profesor Pařížského institutu politických věd tu tvrdí, že neustálý důraz na modernizaci a snahy kolonizovat bezbřehý prostor včetně vesmíru vedly ke ztrátě vlastní půdy pod nohama. Někteří lidé se chovají, jako by „spadli z jiné planety“ a ze Země bylo kam uprchnout, píše – a přirovnává to k Titaniku: „Vládnoucí třídy chápou, že ztroskotání je nevyhnutelné; zabírají si místa v záchranných člunech pro sebe; žádají orchestr, aby hrál ukolébavky dostatečně dlouho, aby mohly využít noční tmy a vytratily se předtím, než přílišný náklon lodi vyburcuje i ostatní třídy.“
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Uvnitř laboratoře
Latourovi se podařilo něco neobvyklého: stát se filozofem, sociologem a antropologem zároveň. Kombinuje poznatky z různých disciplín tak, aby se vykryly jejich nedostatky a podtrhly…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu