FILM TÝDNE
Její autoportréty patří k tomu nejvýraznějšímu, co v malbě ve 20. století vzniklo. Namalovala jich celkem 55. Ve výsostně osobních, expresionisticky barevných obrazech plných bolesti a vášně se mísily surrealismus, symbolismus a aztécké umění. Díky nim se Frida Kahlo stala slavnou už za svého krátkého života a je nejznámější mexickou malířkou, jejíž reputace přesahuje hranice rodné země.
Její životní příběh, v němž hráli vedle umění živeného fyzickou bolestí zásadní roli malíř Diego Rivera a komunismus, je v základních konturách známý. Jako osmnáctiletá skončila se zlomeninami pánve, nohou a páteře po těžké autonehodě na měsíce upoutána na nemocniční lůžko, podstoupila desítky operací, začala malovat. Riveru, osudovou lásku, si vzala dvakrát. Měla aféru se Lvem Trockým. Dokument Frida Viva La vida, který měl premiéru minulý týden na 66. výročí malířčiny smrti, zkouší ale hledat Kahlo i mimo hranice tohoto příběhu.
Hvězda Kahlo stoupala ve třicátých letech. V té době už byla aktivní členkou komunistické strany, vdaná za Riveru. Její první samostatnou výstavu pro ni v New Yorku uspořádal v roce 1938 vlivný surrealista André Breton. O rok později se Kahlo rozvedla kvůli manželově nevěře. Opustila společný funkcionalistický dům a studio, které nechal Rivera postavit. Podle dokumentu si po traumatickém rozvodu začala budovat vlastní výraznou image.
Do domu se ale po roce a druhém sňatku s Riverou vrátila a v červenci 1954 v něm…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu