Podprsenky tady nepálíme
Seriál Mrs. America bourá stereotypy o hrdinkách druhé vlny feminismu v USA
S feministkami není žádná zábava. Letitý „vousatý“ bonmot odpůrců boje za rovnost pohlaví zazní i v novém seriálu Mrs. America, který americká média vyzdvihují jako první „skutečně skvělý“ seriálový počin roku 2020 a který aktuálně běží na HBO. V jeho devíti epizodách se ale ukazuje pravý opak. S feministkami zábava je, a dokonce tak výjimečná, že ani konzervativnímu divákovi nemusí vadit, že sleduje dílo přiznaně feministické a angažované.
Série z produkce stanice FX dramatizuje boj za zakotvení rovnoprávnosti mužů a žen do americké ústavy v sedmdesátých letech a odpor vůči němu. Na jedné straně stály feministky v čele s Glorií Steinem nebo Shirley Chisholm a proti nim nečekaně konzervativní bojovnice, zabezpečená žena v domácnosti, expertka na zbrojení a zapřisáhlá antikomunistka ze státu Illinois Phyllis Schlafly, která varovala před totalitní feministickou noční můrou pod taktovkou „komunistických, radikálních leseb“. To, co vypadalo jako hotová věc, podporovaná jak demokraty, tak republikány, Schlafly proměnila na bojiště kulturní války, jež se stále vede. Rovná práva, o něž mimochodem usilovaly ženy těsně po zisku volebního práva ve dvacátých letech, dodnes v ústavě zakotvená nejsou.
Mrs. America může takto vypadat jako klasická lekce z historie. Ve skutečnosti je ale lekcí z toho, jak natočit maximálně atraktivní, vtahující seriál o tématu, které pořád rozděluje společnost. Vypráví totiž i o tom, že bitvy, jež vedou ženy za svá práva v roce…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu