Nová krev do žil
Kultura se pomalu dostává z karantény a hledá možnosti návratu k rozdělané práci
Hudebníci zkoušejí hrát na dvorech a automobilových parkovištích. Filmaři dostřihávají pořízený materiál a čekají, kdy budou moci dokončit roztočené filmy. Muzea a galerie jsou těsně před znovuotevřením a zjišťují, jak vzrušující je lákat návštěvníky prostřednictvím virtuálních prohlídek. Všichni se těší, až nouzový stav skončí, a bilancují, jak nově objevené formáty změnily jejich přístup k práci. Otázka dne je jasná: které z nich se udrží na scéně, až krize pomine?
Vnitrobloky s dobrou akustikou
Prudké dopolední slunce se opírá do oken průhonického Alzheimercentra. Na balkonech i v zahradě sanatoria se shromáždilo pár desítek seniorů s ošetřovateli. Společně očekávají začátek koncertu Amadeus String Tria. Krásné počasí může být záludné a staví před muzikanty nepředvídatelné překážky. Když se slunce opře do iPadu, na němž má hráč na violu Martin Stupka noty, může se stroj přehřát a vypnout. Přihodilo se to během předchozího hraní v plenéru a spoluhráči si kvůli tomu muzikanta stále dobírají. „Najednou hrál naprosté blbosti. Mysleli jsme, jestli třeba nedostal úžeh,“ popichuje kolegu houslista Roman Patočka.
Dnes má trio pro jistotu slunečník. Bez zaváhání a bez chybičky se pustí do programu, který nabízí rychlý průřez díly Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta, Franze Schuberta a Ástora Piazzolly. Od baroka po 20. století. Některé klienty hudba zjevně odnáší do vzpomínek a dojímá k slzám, během pauz mezi skladbami se kromě potlesku ozývají i…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu