Na co potřebujete družstvo
Pražská koalice se hádá o to, jak má vypadat dostupné bydlení v české metropoli
Vedení pražské radnice v době svého nástupu k moci mimo jiné slíbilo, že obyvatelům Prahy nabídne cenově dostupnější bydlení. Konkrétně že postupně začne opravovat a rozšiřovat bytový městský fond a nabídne alternativu k raketově vysokým nájmům, tlačeným mimo jiné i rozmachem Airbnb služeb.
Rada hlavního města dala na podzim minulého roku zelenou projektu jedné z alternativ: projektu Dostupné družstevní bydlení v Praze, s nímž přišla radní Hana Kordová Marvanová za TOP 09 a STAN – Spojené síly pro Prahu. Marvanová minulou středu zastupitelstvu a radě představila plánovaný rozpočet pilotního návrhu družstevního bydlení společně s jeho právními parametry. Město podle něj bude součástí bytového družstva, poskytne pro stavbu pozemek a ve výsledku vznikne 150 nových bytů. Koaliční partneři ale návrh okamžitě napadli: vadí jim vysoká cena navrženého modelu a také právní nejistota, jíž by družstevníci byli vystaveni.
Nedomyšlené a drahé
„Projekt je zatím nedomyšlený a jeho medializace před dokončením je nešťastná,“ zlobí se radní za Piráty Adam Zábranský. Předseda pro Fond rozvoje dostupného bydlení v Praze sice myšlenku městské podpory družstevního bydlení nezavrhuje, ale nelíbí se mu, že projekt fatálně závisí na dotaci. „Tam, kde postavíme byty pro vyšší střední třídu, nebudou moct vzniknout městské byty pro nízkopříjmovou skupinu obyvatel,“ upozorňuje na další sporný aspekt radní. Podle něj je jádro přístupného bydlení úplně jinde: jde o levnější nájmy v bytech ve…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu