Chudák Brian Kemp, zjevně nic nepochopil. Když tento guvernér Georgie 20. dubna oznámil, že začne ve svém státě znovu otevírat ekonomiku, nejspíše očekával, že ho Donald Trump zahrne chválou. Prezident koneckonců jenom o několik dní dříve veřejně prohlásil, že „země začíná znovu žít“, a naznačil, že několik států se na otevření již chystá.
Trump dokonce 22. dubna tweetoval: „Státy se bezpečně vracejí do normálu. Naše země se začíná znovu OTEVÍRAT PRO BYZNYS.“ A přesto, o několik hodin později, na své tiskové konferenci oznámil, že „silně nesouhlasí“ s Kempovým rozhodnutím. Vítejte v předvolební strategii Donalda Trumpa, v níž je on sám vládou i vládní opozicí.
Dva Trumpové
Populismus byl vždy v podstatě protestním hnutím outsiderů, kteří se bouří proti zkorumpované elitě v čele země. Pravicový populismus navíc ještě rozlišuje „skutečný lid“ a „ostatní“ – což jsou většinou cizinci, přistěhovalci, černoši, Židé a další menšiny.
Tato strategie dobře funguje, dokud nejste ve vládě. Jakmile do ní ale jednou vstoupíte, máte problém. Politici, kteří vítězí ve volbách, se obvykle snaží rozšířit svou voličskou základnu a sjednotit zemi. Populismus se však živí nespokojeností a sváry.
Populismus byl vždy v podstatě protestním hnutím outsiderů.
V časech skutečného nebezpečí navíc lidé vystřízliví. Populistické strany, které donedávna po celém světě lehkomyslně útočily na establishment, teď mají potíže se prosadit. Ukazuje se, že…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu