Život se přesunul na internet, otázka je, co síť vydrží
Správci kybernetického světa uklidňují i varují uživatele
Svět se v době koronaviru přesunuje na internet. Práce z domova, masivnější stahování filmů a her, videokonference, další komunikační aplikace, média. Evropská komise vyzvala internetové provozovatele a streamovací služby, aby snížili přetížení internetových sítí snížením kvality přenosu. I v Česku padají rekordy ve spotřebě dat, internetové bezpečnostní firmy opakovaně varují před viry a kyberútoky všech druhů.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost upozornil uživatele webu, že část domén nabízejících adresátům nějaká řešení v boji proti koronaviru je buď hackerskými, nebo podvodnými platformami a kliknutí na takový závadný e-mail či aplikaci může způsobit kolaps lokální sítě. To předminulý týden zažila psychiatrická léčebna v Kosmonosích a ještě předtím Fakultní nemocnice Brno.
Uživatelé internetu jdou podle expertů neopatrným surfováním po sítích kvůli informacím o koronaviru vstříc nastraženým trojským koňům, skrze něž umí hackeři vysát data i účty a také nakazit stovky až tisíce počítačů. Přes internet jedná vláda, Ústřední krizový štáb, porady na něm pořádají velké i malé firmy, školy s jeho pomocí vyučují děti v karanténě. Menší či větší kolaps internetových sítí tak může ochromit život společnosti. Hrozí něco takového?
Tiskovka vlády sledovanější než fotbal
Před necelými dvěma týdny zaznamenala společnost NIX.CZ, centrum vysokokapacitní sítě, v níž jsou propojena a sdílena data většiny tuzemských provozovatelů internetu, rekord ve…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu